Ohlédnutí za 6. kolem soutěže KP2C.

17. ledna 2017 v 18:27 | Krolop Petr |  Šachy
Minulou neděli se též hrálo 6. kolo soutěže KP2C. Jak je dobře známo, tak Hodonínsko má v této soutěži tři zástupce. No, "zástupce", to je příliš slabé, skromné popsání skutečnosti. Přesněji řečeno, Hodonínsko má v této soutěží tři žhavá želístka v ohni ! Ano, právě tito tři zástupci hodonínského regionu, tj. ŠK Hodonín, Š.K. 1923 Sokol Kyjov a ŠK Veselí nad Moravou B, dávají této, již viditelně povadlé soutěži, určitý lesk a punc jisté kvality.
Toto nedělní 6. kolo však nebylo pro šachisty z Hodonínska nijak optimální. Neboť, na Orelce ve Veselí nad Moravou se střetli v těžkém a téměř bratrovražedném souboji domácí borci, tedy Veselí B a hosté z Hodonína. Dle očitých svědků se žádné velmistrovské remízky rozhodně nekonaly a nerozdávaly. Po urputném boji na všech osmi šachovnicích skončil zápas trošku paradoxně sedmi remízami a jednou, jedinou výhrou hostů na 8. šachovnici, která však přinesla vedoucímu týmu soutěže Hodonínu tříbodový náskok před druhým Sokolem Kyjov, třetím Veselím B. a čtvrtou Lokomotivou Brno F. Šachisté z Hodonína mají tedy po několika letech opět dobře našlápnuto k postupu do soutěže KP1.
Výrazně horším našlápnutím se jeví fiasko favorizovaného Kyjova v zápase s Durasem Brno C. Zde se jakoby potvrdilo pravdivé rčení, že sebelepší "elo" samo o sobě žádnou partii ještě nevyhrálo. Ba, často spíše naopak.

Šachový přítel Roman Matula nám opět na ukázku zaslal svojí partii z výše zmíněného zápasu. Partii, která hodně zaváněla tzv. "spravedlivou" remízou, nakonec Roman prohrál. Škoda, prohrát nemusel, ale na výhru to taky fakt nebylo a asi nešlo hrát. Jenže, v zájmu týmu se holt sluší přinést i nějakou tu oběť, v tomto případě ztrátu partie.


Romanovi děkuji za bojovnou a zajímavou partii !

Roman nám ještě zaslal takovou, tu interní, klubovou zprávu:

Ahoj, přeposílám Ti zprávu od našeho prezidenta klubu.

Ahoj šachisti
Věřím, že jste vykročili do nového roku 2017 tou správnou nohou a že šachový sport vám bude i nadále zábavou a prožijete při něm spoustu pěkných chvil. K tomu nám dopomáhej múza šachistů Caissa.
Sotva dozněly novoroční oslavy nastoupil minulou neděli k utkání okresního přeboru náš B tým. Utkal jsem s naším spřáteleným oddílem Vacenovicemi. Když na prvních deskách hráli proti sobě jinak spoluhráči z krajského přeboru.Na 5, 6 a 7 desce dostali příležitost naši mladí hráči zhostili se jí více než se ctí.Dnes pak pokračovaly soutěže utkáním krajského přeboru, kdy do Kyjova přijel C tým extraligového brněnského Durasu. Náš tým byl sice oslaben o několik hráčů základní sestavy, přičemž neúčast Martina Kladňáka si vyžádal samotný brněnský oddíl, ale ELO-vá převaha a dlouholeté zkušenosti našich opor byly na straně Kyjova. Nicméně papírové předpoklady se nepotvrdily. Našim oporám se tentokrát moc nedařilo a Duras si proto odvezl do Brna všechny body po vítězství 3:5. To se nedá nic dělat. Poslední dohrával partii Roman, který pouze v případě výhry nad mezinárodním šachovým rozhodčím sympatickým Ladislavem Palovským mohl ještě odvrátit celkovou prohru.Roman dostal pokyn od hrajícího kapitána remízu nebrat. Pustil se proto odhodlaně do těžkého boje. Materiálně byla partie sice vyrovnaná, ale struktura pěšců na královském křídle černého Romana se bohužel ukázala jako příliš oslabující faktor. Dovoluji si proto tvrdit, že s tak pečlivým hráčem jako byl Ladislav Palovský by měl problém tuto partii dovést do vítězného konce i naše největší kapacita na věžové koncovky David Navara. Partie pokračovala Kf1,Va2-e2 načež bílý nabídl tahem Vd8 černému remízu opakováním tahů. Roman ji odhodlaně nepřijal a pokusil se v partii ještě něco vykouzlit.Jak to tak už v takových případech chodí Roman přepínal strunu jak to šlo, ale jeho postavení se zhoršilo natolik, že už se stalo neudržitelným. Po bílého f8=D černý musel vyměnit věž za pěšce a partie byla prohraná.Roman si však určitě zaslouží velkou pochvalu za bojovnost.

V lednu nás ještě čeká příští týden zájezd do Dubňan a za čtrnáct dní v sobotu nejprve 160.BudChess cup a hned následující den ráno derby utkání krajského přeboru v Hodoníně. Kde si myslím, že bychom měli zmobilizovat všechny síly pro dobrý výsledek.

S pozdravem
Tahu zdar
Vladimír Jurutka

No, netušil jsem, že šachisté Kyjova mají i svého prezidenta. Ale proč ne ? Proti gustu, žádný dišputát. Dost možná se to ujme i v dalších šachových klubech na Hodonínsku. Protože, prezident, to přece jenom zní hrdě ! Šachistů začínáme mít pomálu, tak ať mají šachové oddíly, alespoň tu hrdost. To je taky dobrý.
Nicméně, i tato pěkná šachová zpráva potěší každého opravdového šachového příznivce a já za ní děkuji !!

Kp.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama