Šachová neděle 15.1.2017

15. ledna 2017 v 16:15 | Krolop Petr |  Šachy
V šachové klubovně v Prušánkách jsem se objevil asi půlhodinku po poledni. Prostě, právě v ten příslovečně správný čas, kdy bývá něco k vidění. Ano, viděl jsem a fotil jsem. Vlastně, vidím poměrně blbě a fotím stejně tak. Možná právě proto, si i ten úplně náhodný návštěvník mého blogu, jistě najde a spatří proň dosud nenalezené a naprosto nevídané.
V Prušánkách se dnes opět hrály dva zápasy, dvou soutěží. V tom prvním, naprosto bezvýznamném až zbytečném, zvítězilo déčko Prušánek nad béčkem Ratíškovic 5 : 0. Zde šlo o zápas 5. kola, soutěže OP2. Hosté z Ratíškovic navíc přijeli jen o čtyřech hráčích. No, to by bylo asi tak k tomuto zápasu všechno to zajímavé a podstatné.
Skutečné šachy se začaly hrát o něco později. Zde šlo již o zápas 6. kola, 2. ligy, skupiny E, mezi domácím A týmem Prušánek a hostů z Vyškova, přesněji týmem MKS Vyškov.
Radek Dryšl ještě dlouho před tímto zápasem bubnoval na poplach a tvrdil, že se jedná o velmi důležitý zápas, který by mohl a měl nasměrovat Prušánky k záchraně v boji o udržení se v soutěži 2. liga E. Následně tedy, učinil Radek Dryšl veškeré kroky, které mohl udělat a pro dnešní zápas postavil velice slušně motivovaný i náležitě silný tým.
V pěkném a zdánlivě pohodovém zápase nakonec domácí tým Prušánek obstál na jedničku a bezpečně zvítězil 7 : 1 !!


Je právě půlhodinka po poledni a dohráno je pouze na poslední 8. šachovnici. Zde ovšem sledujeme boje na šachovnicích 4 - 1. V popředí, na 4. šachovnici směřuje partie: Rozumek Vlastimil (bílé) - Balšínek Pavel (černé) k remíze.


Na osmé desce se tedy již nehraje a tak nabízím pohled od 7. šachovnice. Mimochodem, zajímavou výhru Dalibora Mlénského (z 8. šachovnice) nabídnu na konci článku k přehrání.


Pohled na první tři šachovnice Prušánek: 1. Gaša Andrej (senior). 2. Gaša Patrik (junior), 3. Uřičář Jakub.


Pohled na 6. a 5. šachovnici Prušánek. Na té 6. šachovnici jsem po delší době spatřil sympatického Slavomíra Sremaňáka (černé).


Pohled na první dvě šachovnice. Na 1. šachovnici se utkali dva velice silní šachisté: Andrej Gaša (bílé) a Lukáš Kuchynka (černé). A byla to pěkná dramatická partie, která se dohrávala jako úplně poslední. Skončila remízou. Na 2. šachovnici byl dnes opět úspěšný Patrik Gaša (černé), jeho šachový růst je pozoruhodný a obdivuhodný. Soupeřem Patrika byl Jaroslav Hejný (bílé).


Pěkný zápas měl své dobré hráče, zkušeného rozhodčího i nějaký ten věrný a vděčný divák se našel.


Opět pohled od 4. šachovnice.


Dravé, bojovné šachy předvádí v každé své partii Jožka Hudaček (bílé). Dnes pěkně zvítězil na 7. šachovnici s Janem Čermákem (černé).


7 : 1, to je skoro jako kdysi v Sarajevu. Ale je pravda, že domácí borci byli přece jenom elově o poznání silnější. Výjimku snad tvořily první a čtvrtá šachovnice, kde byli soupeři dnes vzácně vyrovnaní.


Když Patrik Gaša táhne...


A když Jakub Uřičář přemýšlí o tom, jak ten závěr partie ještě vylepšit, či vyšperkovat.


Jožka Mayer (bílé) a jeho typicky strategická hra.


V partii na 1. šachovnici se děly věci. Bylo to ostré, komplikované i napínavé. Nakonec jsem se sice závěru partie nedočkal, ale tato partie jistě stojí za přehrání.


Poslední mohykáni, či spíše šachoví vytrvalci. Zápas je již pěkných pár minut rozhodnut a dohrán, ale na 1. šachovnici se stále válčí .


Zatímco, jinde už probíhají analýzy.


Mimo výše uvedené soutěže se dnes též hrálo 6. kolo ostře sledované soutěže KP2C. Roman Matula mně zatím zaslal výsledek zápasu: Kyjov - Duras 3 : 5.
Derby: ŠK Veselí nad Moravou B - Šachový klub Hodonín skončilo těsným vítězstvím Hodoňáků 3,5 - 4,5. Jistou kuriozitou zápasu je 7 remíz. ŠK Hodonín, tedy po 6 kolech upevňuje své prvenství v soutěži KP2C.


Kp
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vladimir Misorin Vladimir Misorin | 15. ledna 2017 v 17:15 | Reagovat

Po napínavém derby ŠK Veselí nad Moravou B - Šachový klub Hodonín: 3,5 - 4,5

2 Pavel Solařík Pavel Solařík | 15. ledna 2017 v 22:51 | Reagovat

Zápas Veselí B - Hodonín jsem dnes osobně navštívil. Hned na první pohled byla zřetelná převaha hostí dle ELO koeficientu. Jako první skončila partie na 1. šachovnici, ačkoliv tam měl Petr Bílek několik zajímavých útočných motivů a jeho soupeř by se musel přesně bránit (partii zítra uveřejním na webu Strážnice). Na druhé šachovnici hrál velmi dobře Vladimír Misorin s papírově o hodně silnějším panem Navrátilem. Vytvořil si dva volné pěšce na A a B sloupci, s nimiž se rozeběhl k 8. řadě. Všichni už viděli jeho pozici jako vyhranou, včetně mě. Ale jeho protřelý soupeř se na dlouho zamyslel a pak i za cenu ztráty kvality (za pěšce) dosáhl remízové pozice. Také tuto partii bych měl zítra zveřejnit, pokud přečtu zápis p. Navrátila. Na trojce jsem partii moc nesledoval, ale nakonec jsem viděl věžovku, v níž měl černý (Roman Pešák) o dva pěšce víc. Ale na A sloupci měl izolovaného pěšce, a na C sloupci dokonce izolovaného dvojpěšce. Další izolované pěšce měl tuším na F a H sloupci. Za chvíli jsem pohlédl a už vedl pouze o jednoho, proto zřejmě logická remis. Na čtvrté se snažil silnější Petr Trávníček mačkat svého mladého soupeře, ale Jan Skalka se nedal a i přes ztrátu pěšce pozici konsolidoval a nestejnorodí střelci byli nakonec zárukou remízy. Pátá šachovnice je pro mě záhadou, protože když jsem odjížděl, vedl Luboš Vičar o 2 pěšce. Na šachovnici, ale ještě byla dáma a věž na každé straně. Přesto to byla (dle mého názoru) technicky jasně vyhraná partie pro bílého (Luboš umí bílými porazit i silnější hráče). Proto doteď nechápu, jak to Tomáš Vlčko zremizoval. Partie na šestce skončila jako druhá v pořadí. Přiznám se, že ještě předtím, než jsem stačil pozici pořádně prozkoumat. Také na sedmičce se toho moc neudálo. Oba soupeři hráli opatrně a nedovolili si navzájem žádné velké manévry. Po divokých výměnách zůstala na šachovnici rovná pozice, po níž Filip přijal nabízenou remízu. Jediná partie na osmé šachovnici byla rozhodnutá od samého začátku. Jenda doplatil na to, že mu král zůstal bez rochady a jeho soupeř toho hbitě využil k zisku figury (díky vazbám na krále a s tím spojeným motivům). Jenže pak začal nad každým tahem dlouho dumat a dostával se do časové tísně. Přesto, že jsem čekal až do 12:40 na partiář, musel jsem odjet bez něho, protože se pořád hrálo. Bílý to měl jasně vyhrané, stačilo si pohlídat pár platonických hrozeb soupeře. Suma sumárum? Za celý zápas se vyvíjela jediná partie dobře pro domácí, a to ta Lubošova. Jinak to dlouho vypadalo na debakl Veselí. Výsledek se sedmi remízami mě odpoledne překvapil...

3 Pavel Solařík Pavel Solařík | 17. ledna 2017 v 9:41 | Reagovat

Zde slíbené partiové ukázky:
http://www.sachy-jiskra-straznice.estranky.cz/clanky/sezona-16-17/5.-kolo-op-ii---kvasaco-vacenovice-b---jiskra-straznice-b-4---1.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama