8. kolo soutěže OP1.

19. února 2017 v 14:44 | Krolop Petr |  Šachy
Céčko Prušánek dnes zajíždělo do Hodonína, kde se v zápase 8. kola, soutěže OP1, střetlo s domácím béčkem Hodonína. V pozoruhodném klání se sice Prušánky poměrně brzy ujaly vedení v poměru 0,5 : 2,5. Neboť, netrvalo přiliš dlouho a na 1. šachovnici byl podepsán smír v partii Vl. Misorin - Radek Dryšl. O něco později vzdal partii na 2. šachovnici, domácí Josef Schondorf. A za další zhruba hodinku připsal druhou výhru hostů Prušánek na 7. šachovnici Richard Březovský v partii s domácím Fr. Chmelařem. Pak už se jen čekalo až dovrší svůj tlak v partii na 3. šachovnici domácí Zdeněk Hasík (v partii s Fr. Dryšlem). Tato partie vůbec byla mimořádně absurdní. Ano, v šachu na naší okresní úrovni se dají vidět a zažít věci a partie skutečně nevídané až neuvěřitelné. Ale, přesto si troufám tvrdit, že partie na 3. šachovnici: Zd. Hasík - Fr. Dryšl byla nevídaně a ojediněle absurdní. Věřte, či nevěřte ! Ovšem, je též pravdou, že především já sám, coby autor tohoto blogu, se velice často přičiňuji a jakousi podivnou, hloupou absurditu ve svých šachových partiích.
Ale vraťme se k dnešnímu dobře rozehranému zápasu v Hodoníně, který céčko Prušánek nakonec opět nevyhrálo !

Šachovnice:
1. Misorin - R. Dryšl 0,5 : 0,5
2. Schondorf - Krolop 0 : 1
3. Hasík - Fr. Dryšl 1 : 0
4. Kučera - Hlaváč 0,5 : 0,5
5. Smutný - Budín 0,5 : 0,5
6. Řičica - Schottl 1 : 0
7. Chmelař - Březovský 0 : 1.

Odešel jsem z hrací místnosti těsně před 13 hodinou a stále se dohrávaly dvě partie: Hasík - Fr. Dryšl (3. šachovnice) a Hlaváč - Kučera (4. šachovnice).
Na té třetí šachovnici dlouho, předlouho čekal na svojí partiovou popravu Fr. Dryšl. Situace, které dvojice Zd. Hasík - Fr. Dryšl dnes na šachovnici vytvářeli, byly skutku nevšední a nevídané. Kam se hrabe pověstná hra kočky s myší. Zde však člověk - šachista musel často pochybovat, zda se ještě jedná o hru na výhru. Vlastně, to byl můj celkový dojem z tohoto dnešního zápasu. Skutečně jsem dnes, coby pozorný divák všech hraných partií, došel k závěru, že se nikdo do výhry nehrnul. Ba, vypadalo to, že až právě naopak. Jakoby snad soupeři už ani nechtěli vyhrávat, snad jenom hrát. Dobře, že příštím kolem soutěž skončí !
Partie na 4. šachovnici: Přemek Hlaváč - Ivan Kučera byla vyrovnaná a nakonec opravdu skončila remízou. Celkový výsledek zápasu Hodonín B - Prušánky C je tedy 3,5 : 3,5.Pohled na zápis o utkání. Třebaže, byli hosté z Prušánek ještě před samotným zápasem papírovými favority. Nutno říci, že k tomuto dnešnímu zápasu nakonec zasedli až vzácně, výkonnostně vyrovnaní borci. Připočtu-li k tomu, co jsem na jednotlivých šachovnicích během zápasu viděl, tak musím konstatovat, že remíza je pro oba týmy tím nejspravedlivějším výsledkem.


Pohled na 1. šachovnici: Vl. Misorin (bílé) - Radek Dryšl (černé).


Na 2. šachovnici jsem se dnes střetl s kapitánem hodonínského béčka - Josefem Schondorfem (černé).


Pohled na hodonínského Zd. Hasíka (bílé) v partii s Fr. Dryšlem (černé).


Ještě jeden pohled na 3. šachovnici. Ono, těch pohledů na tuto 3. šachovnici bylo do konce zápasu ještě nepočítaně, ale teď právě sledujeme úvodní tahy.


Zajímavou partii sehrál Přemek Hlaváč (bílé) na 4. šachovnici s domácím Ivanem Kučerou (černé). Přema byl výrazně aktivnější, ale pak přišel o pěšce a jakoby začal v pozici přešlapovat, váhat. Ono, také ztéci důmyslné obranné valy, které Ivan Kučera ve svých partiích vytváří, to dokonale dokáže útočícímu hráči zamotat hlavu, či dovést do stavu naprosté bezradnosti.


Na poslední 7. šachovnici se domácímu Fr. Chmelařovi (bílé) partie s Richardem Březovským (černé) vůbec nevydařila. Velice brzy ztratil figuru a výsledek partie byl už jen jen pouhou otázkou času.


Na druhou stranu Richard Březovský (černé) hraje letos velmi dobrou sezónu a v partiích se mu zatím daří.


No, poněkud hůře je na tom prušánecký šachový veterán Fána Schottl (bílé). Ten, jakoby se dostal do nějaké tvůrčí krize, či co. Poslední kola a partie, ve kterých jsem měl možnost Fr. Schottla sledovat, měly stejný scénář. Fána dobře aktivně zahájí partii, ale pak se střemhlav vrhne do útoku jehož úvodníkem je ohromující oběť materiálu. To vše je pro oko diváka a milovníka šachu nepochybně velice atraktivní. Jenže, na silné pokračování útoku už Františeku Schottlovi, jakoby dojde pověstná nitka. Po dalších výměnách přecházít do materiálově jasně prohrané hry. Snímek zachycuje 6. šachovnici, partii: Fr. Schottl (bílé) - Lub. Řičica (černé).


Marek Budín (černé) na 5. šachovnici v partii proti domácímu Milanovi Smutnému (bílé), též jako Fr. Schottl, či jako Přemek Hlaváč, rozehrál a vedl partii s viditelnou aktivitou. Ale pak najednou jakoby Markovi došla pára. V lepší, aktivnější pozici připustil výměny několika figur včetně dam a partii dal za remízu.


Pohled od šachovnice 5 - 7.


Pohled od 1. šachovnice. Souboj neustále výkonnostně rostoucího Vl. Misorina (bíle) se zkušeným pozičním hráčem Radkem Dryšlem (černé) byl nepochybně jistým příslibem atraktvní šachové bitvy. No, nakonec se žádná veliká bitva neodehrála a nekonala. Partie poměrně brzy skončila remízou. Pozice, dle mého soudu byla dost nejasná a tak není divu, že se oba hráči shodli na dělbě bodu.


Pohled od šachovnice 7 - 5.


Pohled od šachovnice 4 - 1.


Pohled na partii: Schottl (bílé) - Řičica (černé). Zde byl již Fr. Schottl o celou věž "kratší".


Marek Budín (černé) sice zatlačil domácího Milana Smutného (bílé) do defenzívy, ale pak už na nějaké stupňování tlaku černých kamenů, bohužel nedošlo.


Poslední pohled od šachovnice 5 - 7.


A pohled na nejdéle se hrající partie. Na 3. šachovnici pozoruhodně "znásilňovali" šachovou logiku Zd. Hasík (bílé) s Fr. Dryšlem (černé). Na 4. šachovnici by se užuž na remíze shodli Přemek Hlaváč (bílé) s Ivanem Kučerou, jenže domácí Ivan Kučera musel vyčkávat až už konečně Zdeněk Hasík dovede jasně vyhranou partii konečně k vítězství.

Moje partie s domácím Josefem Schöndorfem, opět patří k té kategorii šťastných výher. V partii jsem nic nevymýšlel a nevymyslel, protože se můj soupeř de facto porazil sám:


Další výsledky:

Kyjov B - Jiskra Strážnice 1, 5 : 6,5 !! = Jiskra Strážnice si tímto vysokým vítězstvím již v 8. kole soutěže OP1 zajistila celkové vítězství v tomto ročníku 2016-2017 ! Celkové prvenství Strážnice je velice zasloužené a spravedlivé, proto gratuluji !!

Vacenovice - Ratíškovice 5-2 = Ratiškovice patří jen a pouze do soutěže OP2, tudíž jejich - nikoliv výsledky, ale pouze prohry asi nikoho nepřekvapí.

Dubňany - Ježov 2 : 5 = Oproti tomu vysoká prohra domácích Dubňan je nepochybně velikým překvapením. Dubňany - obec, či městečko s pěknou šachovou tradicí a historií právě zažívá jistý ústup ze slávy. Zda tento ústup nebude ve skutečnosti znamenat krůček k zániku jednoho dobrého, tradičního, šachového oddílu, to ukáže blízká budoucnost.

Inu, všechno má svůj začátek a pak už jen zákonitý konec. Zánik šachových oddílů je myslím, již neodvratiltelnou blízkou budoucností. A někdo holt, musí být tím prvním.

Kp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lubomír Řičica Lubomír Řičica | 19. února 2017 v 15:32 | Reagovat

Vacenovice - Ratíškovice 5-2

2 Pavel Solařík Pavel Solařík | 19. února 2017 v 19:05 | Reagovat

Děkujeme, Petře, za gratulaci!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama