Kdo byl Jiří Hladký z Hodonína ?

4. února 2017 v 17:29 | Krolop Petr |  Šachy
Vážení čtenáři, přátelé !
Pan Jan Kalendovský mně zaslal tuto zprávu:

Zdravím pana Krolopa,
dnes jsem náhodně narazil na jméno Jiří Hladký z Hodonína v Severočeském šachu z roku 1946 a tak jsem stvořil o něm malý článeček. Kdyby někdo z vašich hodonínských přátel o něm věděl více, nechť se mi laskavě ozve. Viz příloha.
Váš oddaný badatel
Jan Kalendovský


Vzhledem k tomu, že já sám se na Hodonínsku pohybuji až od roku 2001, nemohu být panu Kalendovskému nikterak nápomocen. Snad jedině prostřednictvím tohoto blogu, pokud ovšem mezi jeho čtenáři existuje nějaký pamětník někdejšího hodonínského šachisty, pana Jiřího Hladkého.

Kp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Doxanský Josef Doxanský | 5. února 2017 v 15:58 | Reagovat

Mudr.Jiří Hladký byl v šedesátých letech předsedou šachového oddílu Slovan Hodonín.Patřil k silným hráčům I.VT a mezi jeho cenné skalpy patří i výhra nad tehdy ještě kroměřížským Lančem, kterého porazil po pěkné oběti pěšce prudkým útokem na krále.....
V přehledu Jendy Kalendovského je i tabulka krajského přeboru, do kterého se probojoval vítězstvím nad Milanem Grabcem černými opět po oběti materiálu matovým útokem.Za hodonínské družstvo hrával na 4.nebo 5.šachovnici a z jedné sezóny mám u něho poznačeno 4,5 bodů z 5 partií.
Jako lékař v hodonínské nemocnici (byl očním specialistou a spolu s primářem Gábou "podle řečí" tvořili až zázračnou dvojici při operativních záchranách očí) se ale nedokázal věnovat šachu naplno.
Navíc byl silným kuřákem a pojídačem čokolády.No a ještě jedna perlička spíše pro úsměv - rád popleskával sestřičky v nemocnici, samozřejmě ty, jejichž "pozadí" působilo jako mocné afrodisiakum.
V posledních letech než šachu zanechal úplně šel s výkonností prudce dolů.Neměl totiž rozhodně na vyšší úrovni zvládnutou teorii šachové hry, vynikal dlouhými a rychlými propočty a tato schopnost se u něho po padesátce přirozeně prudce zhoršila.
Zemřel na rakovinu a mám dojem, že se tak stalo těsně před dovršením šedesátky.
Jako junior byl skutečně velmi aktivní  organizátor a samozřejmě i hráč.V letech, kdy se rozhoduje do značné míry o budoucí kariéře v šachu, ale se místo jeho studia věnoval studiu na lékařské fakultě.
Mohl bych vzpomínat samozřejmě dál, například na sinultánku s dr.Miroslavem Filipem ve Strážnici, kde jsme jako jediní z Hodonína dokázali remizovat, nebo na návštěvy u něho v ordinaci za účelem vyšetření mých očí, o jeho vztahu k jiným šachistům, které byl někdy i dost napjatý, ale to bych zacházel už opravdu  pro ostatní do nezajímavých podrobností.....

2 Josef Doxanský Josef Doxanský | 5. února 2017 v 16:04 | Reagovat

Nevím, jestli ještě žije ing.Karel Martíšek, vysoký skoro dva metry, který za Hodonín v té době také hrával a později přesídlil, tuším, do Brna.Bylo by mu ale už přes osmdesát let.Pokud ano, jistě i on by mohl poskytnout nějakou osobní vzpomínku.

3 Josef Doxanský Josef Doxanský | 5. února 2017 v 16:10 | Reagovat

...jediní z Hodonína.... tím jsem chtěl říct, že jsme se jí zúčastnili jako jediní dva hodoňáci, úspěch v této simultánce mohli oslavit i další šachisté, například z Veselí na Mor.

4 Josef Doxanský Josef Doxanský | 5. února 2017 v 16:13 | Reagovat

Nevím, jestli ještě žije ing.Karel Martišek, který v té době byl také velmi aktivním hráčem Hodonína.Dnes by mu bylo víc jak osmdesát let. Přesídlil později do Brna.I ten by ovšem mohl říct některé ze svých vzpomínek na dr.Jiřího Hladkého

5 Josef Doxanský Josef Doxanský | 5. února 2017 v 20:56 | Reagovat

Zjistil jsem, že v roce 1964 byl už předsedou šo.Esterka a že pravděpodobně poslední sezóna dr.Hladkého byla v letech 1967-1968, kdy se mu už vůbec v KPII. nedařilo.
Pro zajímavost uvádím přehled tehdejší sestavy i s výsledky jednotlivých hráčů.
1.š.: ing.Provazník 6  3  2  1 , 66,6%
2.š.:Košulič        3  3  0  0 , 100%
3.š.:dr.Forster     8  4  4  0 , 75%
4.š.:dr.Hladký      5  0  3  2 , 30%
5.š.:ing.Kůřil      2  1  0  1 , 50%
6.š.:Chalupa        7  4  1  2 , 64,3%
7.š.: Stříbrný      5  3  1  1 , 70%
8.š.:Doxanský       8  4  4  0 , 75%
9.š.:Josefovič      6  6  0  0 , 100%
10.š.:Švancer       7  3  3  3 , 57%
11.š.Bělohoubek     4  3  0  1 ,75%
12.š.Mišák          2  1  0  1 , 50%

V dalších letech už nemám o něm nikde žádnou zmínku.

6 Petr Krolop Petr Krolop | 6. února 2017 v 8:22 | Reagovat

Zdravím pana Doxanského a moc děkuji za informace a příspěvky!

7 Josef Doxanský Josef Doxanský | 6. února 2017 v 9:34 | Reagovat

V přeboru oddílu TJ Slovan Hodonín v sezóně 1961-1962, v skupině A bylo toto pořadí:
1.Košulič 7,5 z 9 partií
2.dr.Hladký Jiří 7
3.Toman Petr     7
4.Králíček (nejstarší hodonínský šachista, vynikající blicař, hrával 2.šachovnici za K.Košuličem v KP)6,5b
5.ing.Kůřil Pavel  5,5
6.ing.Martišek Karel  5
7.Míček             3,5
8.Obrobta Fr.        2
9.Bláha              1
10.Vymyslický        0
První tři si obhájili I.VT.
Prakticky v souběžně hrané krajské soutěži-skupiny C vyhrál Hodonín (za ním skončila taková družstva jako byla Lokomotiva Břeclav, Lok.Veselí A, St.Město (tehdy áčko!),Gottwaldov B,Kroměříž,Napajedla a další).
Květoslav Košulič na 1.šachovnici získal 8 bodů z 9 partií.

8 Josef Doxanský Josef Doxanský | 6. února 2017 v 17:48 | Reagovat

[4]: Něco by mohl povědět i jeho "kolega"
Mudr.Foerster Miroslav, který v době, kdy hrál za Hodonín, byl okresním hygienikem, později byl "potrestán" za postoje v roce 1968 tím, že byl přeložen na okres Vyškov, kde už nebyl okresním hygienikem, ale jen zástupcem.Tvrdil mně v osobním rozhovoru, že si vlastně polepšil, protože má kupodivu ve vyškově větší plat a méně zodpovědnosti. Vadilo mu jen to, že to měl dál do svého vinohradu.Byl přibližně ve věku dr.Hladkého a žil šachem výrazněji. Zda žije ovšem nevím.Naposledy jsme se střetli právě ve Vyškově v roce 1976.Měl podobně jako dr.Hladký I.VT, ale měl jsem dojem, že herně za ním trochu zaostával.Předtím, než hrál za Hodonín byl členem šach. oddílu ve Veselí na Mor.

9 Josef Doxanský Josef Doxanský | 7. února 2017 v 8:50 | Reagovat

[7]: V Brně byly tehdy byly nejsilnější Lokomotiva Brno A, Spartak Královopolská, Spartak Brno ZJŠ, Tatran Bohunice a Lokomotiva Brno B.Se všemi těmito družstvy se Hodonín v té době střetl. S Lokomotivou A prohrál 7,5:2,5, s Královopolskou 8,5:1,5 ( nastoupil ale jen v devíti a ještě se třemi náhradníky, já prohrál bílými s km Polákem sice jsem vzdával v materiálně vyrovnané pozici, ale dostal jsem se skoro do zuzwangu, tedy tzv. "pozice jak prase"), se Zbrojovkou jsme taky prohráli, ale s Bohunicemi hráli 5:5 a Lokomotivu B porazili 6,5:3,5 ( nastoupili jsme v kompletní sestavě a podařilo se tehdy vyhrát i mně).......

10 Josef Doxanský Josef Doxanský | 7. února 2017 v 11:47 | Reagovat

[7]: Krajská soutěž -skupina C
1.Košulič 8 z 9
2.Králíček 5 ze 7
3.Toman 2,5 z 8
4.Míček 4,5 ze 7
5.dr.Hladký Jiří 4,5 z 5
6.Chalupa 1,5 ze 2
7.Obropta 4 z 9
8.Kůřil 6,5 z 8
9.Obroptová 1 z 1
10.Bláha 5 z 5
11.Martišek 5,5 z 9
12.Michálek 2 ze 3
13.John 1,5 ze 2
14.Kováč 1 ze 3
15.Doxanský 1,5 ze 2
16.Švancer Josef 0 z 1
17.Mikšíková 3 ze 7
Povinností byla jedna žena.
Všechny partie odehrál Košulič, Obropta a jako 1.náhradník ing.Martišek.
Míček na 4.šachovnici byl zajímavý hráč. Z teorie nevěděl prakticky nic, například poučku o špatném a dobrém střelci realizoval přesně naopak, ale úžasným způsobem počítal.Pracoval jako vrátný v Tatře a i v práci měl šachy a při každé vhodné chvilce řešil nějaké diagramy.ing.Kůřil Pavel pracoval v bance, později byl nějakou dobu i předseda Okresního národního výboru.Byl to pevný šachista, který docela s oblibou přijímal remízy.
Na pana Michálka si možná ještě současní hráči Hodonína pamatují.Švancer Josef bývával předsedou oddílu i okresního šachového svazu před panem Františkem Křížkem.yl mimo jiné otec ing.Břetislava Švancera a také v mládí vynikajícím veslařem slavícím úspěchy i na mistrovstvích republiky.Z přehledu je vidět, že družstvo málokdy nastoupilo kompletní, ale pokud nastoupilo aspoň s 8 hráči základní sestavy, nemělo v této soutěži prakticky rovnocenného soupeře.

11 Josef Doxanský Josef Doxanský | 13. února 2017 v 23:06 | Reagovat

V přehledu Jendy Kalendovského je jako poslední uvedena partie dr.Hladkého ve Velkém Meziříčí.Na toto utkání si ještě docela dobře pamatuji.Jeli jsme tak celkem v optimistické náladě přesvědčeni, že vyhrajeme a zajistíme si tak záchranu v krajském přeboru I.třídy.
Pokladní Slovanu Hodonín se "praštil přes kapsu" a mohli jsme dokonce k zápasu odjet už v sobotu a přenocovat v jednom meziříčském hotelu.
Dost času strávili někteří ve vlaku hraním karet, dr.Forster neustálým nabízením červeného i bílého vína, ale moc úspěchu neměl. dr.Hladký dal přednost své oblíbené čokoládě, Košulič zase pojídal sušené švestky.
U vlaku nás čekal jeden domácí hráč a vedl nás k hotelu. Přestože byl už tuším březen, po cestě kolem i na ní bylo plno sněhu a sem tam i nějaká klouzačka.Té jedné neodolal náš lídr, učitel češtiny a zeměpisu Květoslav Košulič , rozběhl se a jel.....Najednou zmizel z dohledu nás ostatních, kteří jsme kráčeli rovnovážně k ubytování.Nechápali jsme co se stalo, poněkud jsme zrychlili a pak uviděli kam "zmizel".Na konci klouzačky byla vlastně asi dva metry vysoká zeď, ale směrem dolů.Naštěstí jako bývalý aktivní hokejista uměl "padat" a tak se jeho kostem nic nestalo.Ale určitě se dobře necítil, když se blížil ke konci, viděl co ho čeká, ale nemohl tomu už zabránit.....
Stalo se ale v neděli při utkání! Při jedné obchůzce když byl můj soupeř na tahu jsem uviděl jeho černého krále na poli e6!Také se klidně procházel, šel jsem za ním a povídám, že to nevypadá nijak dobře.Jeho optimismus mě překvapil, tvrdil, že mu nic nehrozí a že věří , že partii vyhraje, protože stojí lépe! Inu, partii prohrál......
Na 2.šachovnici hrál náš Králíček jako obvykle velmi rychle, měl spoustu možností jak partii rozhodnout, ale chtělo to jen maličkost.Aspoň na několik minut se v rozhodujícím okamžiku zamyslet.Místo toho následoval rychle tah a ani jeho "kousky" kterými soupeře častoval už ho od porážky nezachránily.
Na 3.šachovnici prohrál pak i František Obropta, redaktor okresních novin Slovácko.Ten ovšem doplatil na to, že přemýšlel už nad prvními tahy skutečně zbytečně a také podle svého zvyku dlouho.V hodně partiích pak mu stačilo 5 minut na dvacet tahů, aby partii nakonec vyhrál, tentokrát to nezvládl a v poměrně dobré pozici mu spadl praporek.....
Na 4.šachovnici Míček, silná přemýšlivá jednička, dobře počítající i bez téměř jakýchkoli teoretických znalostí zremizoval i když o výhru usiloval i v době, kdy se už pozice vyhrát nedala.....
No a 5.šachovnici prohrál dr.Hladký.Jak  to ukazuje právě Jenda Kalendovský ve svém přehledu.
A tak první polovina hráčů dopadla katastrofálně 0,5:4,5, přestože se čekalo, že získá 2,5 až 3 body.
Na 6.desce sice vyhrál bílými ing.Břetislav Švancer, na 7.desce svojí obvyklou remízu přidal ing.Kůřil Pavel, ale jinak velmi silný hráč I.VT Vymyslický u něhož porážka byla naprostou výjimkou si ji vybral po hrubé chybě právě tehdy....
Na poslední "mužské" desce jsem sice vyhrál poměrně rychle já a dokonce černými, ale byl to už jediný bod, protože na "ženské" šachovnici prohrála paní Obroptová, která měla soupeřku jasně převálcovat.Mimochodem paní Obroptová byla manželkou Františka Obropty a pokud mě paměť už nešálí, byla španělské národnosti....
Takže celkem prohra 3:7.
Družstvo bylo dost demoralizované a k následujícímu zápasu s Lokomotivou Brno A odjelo jen 8 hráčů.Prohrávalo se 2:0 předem, na šachovnicích pak 5,5:2,5 (Košulič tentokrát remizoval, podobně jako Canev a Michálek, vyhrál jen ing.Švancer, prohráli Obropta, Míček,dr.Hladký a dr.Forster.
A když nás pak ještě vyklepla Královopolská A 8,5:1,5 šlo se do posledního kola bojovat o všechno....
Vítěz zápasu Slovan Hodonín-Sp.Uh.Hradiště při výhře s vyšším rozdílem by se zachránil, ale skončilo to 5:5 a tak spadla obě družstva.....
Celou soutěž tehdy vyhrála Královopolská, která všechny zápasy vyhrála před Lokomotivou Brno a Tatranem Bohunice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama