V Kunovickém rapidu vítězí David Navara !

25. června 2017 v 19:49 | Krolop Petr |  Šachy
Pěkný a poměrně silně obsazený dnešní rapid v Kunovicích se stal kořistí GM Davida Navary. Nicméně, nebylo to vítězství jednoduché, či nějak jednoznačné.


Jednou z mých podivných vlastností, či zvláštností je to, že zásadně chodím na mnou vybrané akce, či schůzky včas. Tedy, respektive s jistým (větším) předstihem. I tentokráte jsem měl možnost spatřit ještě prázdný sál sportovní haly více než hodinu před zahájením rapidu.


Jóó, Kunovice !! Ty letí !! Není divu, že se tu tedy sešla smetánka českého novodobého šachu. Teď samozřejmě nemyslím zrovna sebe, ale především GM Davida Navaru a IM Vojtu Pláta. To jsou tak silné magnety, že člověka - šachistu k šachům prostě přitáhnou.


Moje tradiční pozastavení nad stolkami s cenami.


Tady už začíná tzv. předstartovní "hemžení." Pokud se nemýlím, tak David Navara dorazil do sálu Sportovní haly v Kunovicích společně se Sergejem Movsesianem a též v obdivuhodném časovém předstihu.


David Navara to neměl lehké a to ještě ani turnaj nezačal. Leckdo se totiž rád pochlubí fotkou s Navarou ! A tak náš nejlepší a nejslušnější šachista - člověk pózoval tu a hned zase tam.


GM David Navara se podepisuje do jakési pamětní desky kunovických šachistů. Tentokráte s letopočtem 2017.


David Navara se tedy podepisuje, nebo zapisuje na pamětní desku bedlivě sledován finančním "otcem", či snad hlavním sponzorem kunovického rapidu - Gabrielem Slanicayem.


Po GM Navarovi se chystá k "zápisu" GM Movsesian. ,, Někam sem." Jako bych slyšel Gabriela Slanicaye.


Zatímco, Sergei Movsesian v pokleku se zapisuje do desky cti, tak nad ním stojící IM Martin Přibyl se evidentně dobře baví.


Inu, když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří !


David Navara měl opět ten nejvyšší kurz. I ten, co se zájmu o jeho osobu týče.


Za ním v pozdálí debatuje IM Vojta Plát s GM Zbyňkem Hráčkem.


Tak jsem se trošku přiblížil.


Jak vidno, žádná předstartovní nervozita v sále nepanovala. Pohodová, přátelská, sváteční atmosféra.


Konečně, je tu 1. kolo. Na snímku IM Pavel Zpěvák (černé) v partii s Petrem Vaňharou (bílé).


"Domácí" Gabriel Slanicay (černé) si už v 1. kole zahrál s WGM s Julií Movsesianovou (bílé). Pravda, partii sice, asi dle očekávání prohrál, ale kdo z nás, okresních šachistů, si někdy s WGM Julií Movsesianovou zahraje šachy ? Já jsem třeba bláhově doufal, že bych mohl dostat tu čest a zahrát (přesněji prohrát) si zde s Navarou, anebo Plátem, či Movsesianem, nebo s Hráčkem. Ale nic z toho nebylo. Počítač ke mně nakloněn vůbec nebyl., neboť: 1. a 3. kolo bylo pro mě o ničem, pak už jsem měl sice soupeře silnější, ale žádný z nich nebyl pro mě tím pravým šachovým svátkem, či dárkem. Tak snad někdy příště...


Pohled na WGM Joannu Worek (černé) v partii s Jar. Tobolíkem (bílé).


Petera Abela (černé) znám ze šachových turnajů jako velmi silného turnajového hráče. Nicméně, v Kunovicích se mu tentokráte příliš nedařilo. Ale i to se stává.


Šachová jednička GM David Navara (černé), 1. kolo, 1. šachovnice. To jsou (nejen pro tento turnaj) stěžejní informace, se kterými si úplně vystačím.


V 1. kole, měl tu čest zahrát si s Davidem Navarou (černé) Tomáš Vavřínek (bílé. ELO 1808). Trošku jsem mu i záviděl, na druhou musím podotknout, že si Tomáš Vavřínek vedl v této partii velmi dobře a podlehl až po dlouhé hře. Pokud se nemýlím.


Pohled na Janu Zpěvákovou (černé) v partii s Jindřichem Vochozkou (bílé). Též partie 1. kola a též bez výsledkového překvapení.


Toto už je snímek z 5. kola, kdy už tzv. "přituhovalo". Ačkoliv jinak bylo jak venku, tak i v sále sportovní haly dost dusno. Partie GM Hráčka (bílé) s IM Plátem (černé) byla zajímavá a měla své diváky.


Jenže, přece jen více táhla partie GM Movsesiana (bílé) s GM Navarou (černé).
Záverečné drama v obou partiích se stupňuje a houstne, stejně jako hlouček diváků.


Nakonec však obě ostře sledované partie skončily remízou.


Po dlouhém boji, tudíž si netroufám napsat "pouhou" remízou.


V 6. kole došlo na prvních dvou šachovnicích opět k dělbě bodů. Na 1. šachovnici se utkal IM Vojta Plát (bílé) s GM Movsesianem (černé).


Na druhé šachovnici proběhl boj mezi GM Davidem Navarou (bílé) a IM Pavlem Zpěvákem (černé).


Vojta Plát si velmi dobře vedl v partii s Movsesianem a vybojoval remízu.


Možná ještě lépe si však vedl Pavel Zpěvák v partii s Davidem Navarou. Já sice šachové hře moc nerozumím, ale i tak se mně zdálo, že vůdce černých Pavel Zpěvák zvítězí nad bílými kameny Davida Navary.


No, nejsem dobrým tipařem a už vůbec ne šachovým znalcem.


David Navara v nelehké pozici a s pouhými 4 sekundami na hodinách skvěle čelil svému soupeři, který měl na hodinách zhruba půl minuty (pokud se nemýlím). David Navara, tedy remízu udržel, ale i tak se mně zdál Pavel Zpěvák s výsledkem navýsost spokojený.


GM Zbyněk Hráček (černé) v partii s IM Martinem Přibylem (bílé). I Zde, na 3. šachovnici v 6. kole došlo na dělbu bodu.

Na 4. šachovnici možná trošku nečekaně porazil Jan Horsák (bílé) WGM Julii Movsesian (přechylovat, či nepřechylovat ?) Já jsem sehrál ve 4. kole s Janem Horsákem docela dobrou útočnou partii. Obětoval jsem koně za aktivitu, což můj soupeř ohodnotil po partii jako korektní oběť. Jenže, nedokázal jsem pranic vytěžit ze své slibné převahy jež spočívala v aktivitě figur a partii jsem prohrál. Nicméně, dobře jsem si zahrál.


Utkáním 7. kola a asi i vrcholem turnaje byla partie Davida Navary s Vojtou Plátem.Poslední snímkem zachycuji 8 nejúspěšnějších účastníků: Zleva doprava:

1. GM David Navara, 2. GM Sergej Movsesian, 3. IM Vojta Plát, 4. Martin Husek, 5. Petr Kapusta, 6. IM Martin Přibyl, 7.IM Pavel Zpěvák, 8. WGM Worek Joanna.


Kp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Roman Mráz Roman Mráz | 26. června 2017 v 13:59 | Reagovat

Pěkné fotky. Už jsem se bál, že s blogem definitivně seknete, což by byla škoda, pač bych neměl co číst a že tady toho ke čtení je požehnaně za těch skoro 10 let :-)

2 Petr Krolop Petr Krolop | 26. června 2017 v 14:32 | Reagovat

[1]: Díky za podporu, ale s tím blogem bych měl skončit. Stárnu, elán a inspirace chybí. Na všechno potřebuji citelně více času a ten mně také chybí.
Ostatně i tento článek nejsem schopny nějak "udělat, či dodělat."
Ovšem, Kunovičtí šachisté dělají setsakramensky pěkné a hodnotné akce! Přičemž, by si člověk mohl myslet tak malý šachový oddíl, co ten může dokázat?
A hle !

3 Josef Doxanský Josef Doxanský | 27. června 2017 v 5:58 | Reagovat

Turnaj to byl určitě pěkný.Jinak, aby "malý" šachový oddíl mohl "dokázat" v současné době něco " velkého" potřebuje mít dva předpoklady. První předpoklad jsou peníze a druhý někoho, kdo do toho "půjde" a začne organizovat.Silné šachisty obvykle bez "peněz" na turnaj nenalákáte.......

4 Petr Krolop Petr Krolop | 27. června 2017 v 22:28 | Reagovat

[3]: Jo,jo, prachy a zase ty hnusné prachy. Bohužel, všichni je potřebujeme, někdo víc a někdo míň.
Zdravím pana Doxanského! Není šachový oddíl jako šachový oddíl. A to vůbec nezávisí a nesouvisí s velikostí šachového oddílu. Jsou prostě oddíly, které mají schopné funkcionáře a ti jsou schopni prachy zajisti, tedy alespoň nějaké. Pak jsou oddíly, které nemají schopné funkcionáře, ale zase mají chytré a moudré funkcionáře, kteří sice oddílu prachy nezajistí, ale přesvědčí vás dokonale o tom, jak je normální a dobré býti chudým a nic nedělajícím oddílem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama