Rapid v Prušánkách proběhl překvapivě bez překvapení.

22. července 2017 v 19:19 | Krolop Petr |  Šachy
Titulek tohoto článku je trošku nepravdivý až zavádějící. Neboť, už samotná nečekaná účast významného šachisty ze Starého Města - FM Fr. Vrány, byla více než překvapivá. No, pozdější 1. místo tohoto šachového borce už tak velikým překvapením rozhodně nebylo. A tak tedy druhá příčka patřila dalšímu známému šachistovi s titulem FM - Ivanovi Markovičovi a to bez nějakého většího překvapení. Ostatně, ani ta poslední medailová 3. příčka patřila bez nějakého překvapení známému hodonínskému šachovému funkcionáři a kvalitnímu šachistovi - Petrovi Trávníčkovi.
Co se týče ostatních třinácti zbylých účastníků turnaje, tak ti rozhodně nijak zvlášť nepřekvapili. Tedy, možná překvapili samotnou svojí účastí. Avšak, nezklamali a myslím, že ani nebyli nijak zklamáni. Turnaj v Prušánkách měl totiž svojí tradiční, příjemnou domácí atmosféru a bohužel i tradiční nižší hráčskou účast, přesto i tentokrát jakoby zde platilo, že i méně může mnohdy znamenat více.
František Schottl alias Fána Schottl je už dlouhá léta poměrně kvalitním ( zde uvažuji v našem okresním měřítku) a velmi známým a především zdravě a ryze zapáleným šachistou Prušánek. Ovšem, opomeneme-li šachy a nějaká jejich okresní měřítka, pak je nutno mluvit o Františkovi Schottlovi jako o výtečném podnikateli v oblasti pohostinství a zároveň majiteli pěkné, útulné a zjevně velmi prosperující hospody. Zde rozhodně neplatí nějaké to: Navrh huj a vespod fuj !
Hostinec u Schottlů je pěkný zvenčí i zevnitř a rozhodně patří k tomu lepšímu, či úplně nejlepšímu co může v naší zemičce unavený, hladový a žiznivý poutník - návštěvník, turista najít.


A zde máme první dva žíznivé poutníky. Anebo, že by to byl snad pan profesor Jan Bohuslav (vlevo) a nestor a matador břeclavského šachu a stolního tenisu pan Rudolf Kuřil (vpravo) ?
Ano, minivýprava z nedaleké Poštorné právě dorazila.


Věhlasný ředitel turnaje a zároveň hlavní rozhodčí - Míra Slavík už pilně pracuje na přípravě, která je nezbytná k odstartování turnaje.


A je to tady ! Rapid v Prušánkách s letopočtem 2017 je právě zahájen !


Pohled na velmi kvalitního a známého hustopečského šachistu a exstarostu Luboše Kuchynku (u stěny). Vedle sedí šachový nestor Rudolf Kuřil, kterému jen těžko můžete uvěřit, že už svým věkem překročil osmdesátku !


O neuvěřitelném stáří jsem se už zmínil, tak se pojďme podívat na šachové mládí. Teď samozřejmě, ani tak nemám na mysli hustopečského Standu Juráka, sedícího v rohu, ale mladíky - "pražáka" Filipa Růžičku (vlevo) a hustopečského Matyáše Hrádka (vpravo).


Již v 1. kole zasedl k šachovnici číslo jedna FM Fr. Vrána, který do Prušánek dorazil vůbec jako první účastník a dokonce na kole ! Smysl pro sport a styl dokáže u FM Vrány vypozorovat snad i ten nejobyčejnější laik. Neobyčejně obyčejná slušnost a skromnost spojená s šachovým uměním i příkladnou dochvilností, to vše dnes způsobilo, že první šachovnice patřila po celých devět kol jen FM Vránovi, který v tomto turnaji výrazně ostatní účastníky rapidu převyšoval a nakonec i převýšil.


Už v 1. kole na sebe narazili dva Hodoňáci. A to Petr Trávníček (bílé) a Ivan Kučera (černé). Petr Trávníček dnes předvedl velmi dobrý výkon a v turnaji po zásluze obsadil 3. příčku.


Ale ani Ivan Kučera nehrál vůbec špatně. K jeho škodě se bohužel projevil fakt, že je typem hloubavého hráče, který potřebuje na partii více času. A právě ten mu dnes v některých partiích viditelně chyběl.


Však i domácí Radek Dryšl (černé) je typem hloubavého člověka a hráče. Narozdíl od Ivana Kučery však s časem hospodařil o mnoho lépe. Radek dnes hrál ve velké formě, myslím, že mu chyběla jen ta pověstná špetka, či kapička štěstí k dosažení ještě lepšího výsledku.


Ještě jeden pohled na partii Kuřil R. (bílé) - Dryšl R. (černé).


Ve 2. kole zasedl Radek Dryšl (bílé) na 1. šachovnici proti FM Fr. Vránovi (černé). Jak vidno o tuto partii jevilo šachové osazenstvo veliký zájem. Leč k žádnému překvapení nedošlo a tak FM Vrána si připsal v pořadí druhý bodík.


Ještě jeden pohled na partii Dryšl - Vrána. Tentokrát z opačné strany.


Ve 3. kole porazil v dlouhé úporné a bojovné partii Petr Trávníček (bílé) pana Bohuslava (černé.


Bývalý hustopečský starosta Luboš Kuchynka (bílé) zůstává i ve žhavé současnosti velice kvalitním šachistou. Vždyť v tomto turnaji prohrál pouze jedenkrát a navíc s velice známým a silným šachistou - "krajanem" - FM Ivanem Markovičem. Tento snímek je ovšem ze 3. kola a zachycuje aktéry partie: Kuchynka (bílé) - Kučera (černé), která skončila remízou. Tedy cenným úspěchem hodonínského Ivana Kučery.


Brněnský Jan Vojta (černé) v partii s pražským mládežníkem Filipem Růžičkou (bílé). Jan Vojta nevstoupil do turnaje vůbec špatně. Pravda, hned v 1. kole vyfasoval soupeře úplně nejtěžšího, tedy FM Vránu, se kterým prohrál, ale nutno podotknou, že si nevedl vůbec špatně a partie měla velice zajímavý a napínavý děj i průběh. Pak si Jan Vojta připsal ve 2.a 3. kole výhry v partiích s Kuřilem a Růžičkou a zdálo se, že tento na pohled velice klidný hráč bude mít poměrně vysoké ambice. Jenže, ve 4. kole narazil Jan Vojta na autora těchto řádků, kterému též velice dobře vyšel start do turnaje. No, pan Vojta mi prostě spadl do ostrého, záludného zahájení a ačkoliv kladl dlouhý, tuhý i marný odpor, nic nepomohlo. Jistou zajímavostí je skutečnost, že právě touto partií jako by mně došla pára a ve zbylých dalších 5-ti kolech jsem se už stal svým vlastním stínem a v partiích jsem se jenom trápil.


Za předčasné finále lze označit tuto partii 3. kola, kdy proti sobě zasedli dva titulovaní FM šachisté. Bílé kameny vedl FM Vrána a partii s FM Markovičem, který hrál s černými kameny, dovedl k velmi cenné výhře. V podstatě se dá říci, že boj o první příčku skončil právě v tomto 3. kole.


O partii hodonínského Petra Trávníčka s panem Bohuslavem z Poštorné jsem již to podstatné napsal.


Stejně to samé platí o partii L. Kuchynka - I. Kučera.


Pohled na Jana Vojtu a vedle sedícího Standu Juráka (oba hrají černými kameny).


Jak už jsem výše předeslal, tak nějaké překvapení v Prušánkách by jste velice těžko hledali. V podstatě všichni hráči zůstali tzv. "na svých" ambicích a asi i možnostech. Snad jedinou výjimku bych viděl ve výkonu hodonínského Vl. Misorina, kterému se turnaj zcela jistě nevydařil. Tedy, co se dosaženého výsledku týče. Ale takový je život i šachy.


František Dryšl (bílé) v partii s hustopečským mládežníkem Matyášem Hrádkem (černé). Pan Fr. Dryšl měl velice špatný start do turnaje. pak se zdálo, že se tzv. chytil ve 4. kole v partii s Rudolfem Kuřilem. V 5. kole však už nečekaně ztratil vyhranou partii s mládežníkem Martinem Vaculíkem. Ale v 6. kole se zvedl cennou výhrou nad herně otřeseným Janem Vojtou. Pak sice prohrál s Ivanem Kučerou, ale zase překvapivě porazil Vl. Misorina. Jenže, co nám to ten ďábelský kompjúter v posledním 9. kole spískal ? V partii Fr. Dryšl - Krolop získal bílý nejprve výraznou poziční výhodu, ale partii hrál poněkud nešťastným způsobem a tak se stalo, že nevděčný autor těchto řádků se postupem času vymanil z těžké defenzívy. Z černých figurek jakoby se náhle stala nezadržitelná krvežíznivá monstra a následoval rychlý, razantní konec partie.


Partie 5. kola Luboš Kuchynka (bílé) - Jan Bohuslav (černé) 1 : 0.


Radek Dryšl (černé) si v 5. kole poradil s dravým mládežníkem Filipem Růžičkou (bílé).


V této partii 5. kola, nešťastně prohrál Fr. Dryšl (bílé) vyhranou koncovku s nadějným mladežníkem Martinem Vaculíkem (černé).


V partii dvou Hodoňáků: Kučery (bílé) s Misorinem (černé) sehrál svoji roli prokletý čas, který způsobil Ivanovu prohru.


Pohled na Standu Juráka z Hustopečí (černé), který si nevedl vůbec špatně. Navíc byl prý unavený po předchozí dvanáctihodinové pracovní směně.


V 6. kole se podařilo Luboši Kuchynkovi (bílé) uhrát remízu s pozdějším, anebo přesněji již se známým vítězem turnaje Fr. Vránou (černé). Tento půlbodík se stal jedinou bodovou ztrátou vítěze turnaje FM Vrány.


Radek Dryšl vyhlašuje konečné pořadí zúčastněných hráčů.


FM Fr. Vrána přebírá cenu od Fr. Dryšla jako vítěz turnaje.


FM Ivan Markovič přebírá od Fr. Dryšla cenu za druhé místo v turnaji.


S FM Ivanem Markovičem jsem se tuším setkal teprve na druhém turnaji. No, zahrál jsem si s ním dnes poprvé. Vcelku snadno mě bílými kameny přehrál. Ivan Markovič rozhodně patří mezi ty zajímavé šachové osobnosti. S přihlédnutím k tropickému vedru se vydatně občerstvoval, Jak také jinak když se turnaj hraje tak blízko, blizoučko pípy. Navzdory tomu, však hrál a vedl své partie velice jistě k bodovým ziskům.


Na závěr následuje série tří fotek. Přátelé, nejsou stejné ač to tak zdánlivě vypadá. Jedná se o společné foto všech zúčastněných hráčů. Vzhledem k tomu, že nás ochotně vyfotila i velice fešná servírka, tak se na této první fotce nacházím i já.


Poslední dvě fotky této šachové rodinky jsem už fotil sám.


Zleva do prava (nejprve ty v pozadí) Miroslav Slavík, Jan Bohuslav, úplně vzadu zastrčený Vl. Misorin, před ním stojí Luboš Kuchynka a vedle něj stojí Fr. Vrána, vedle něj vidime část obrýlené hlavy Ivana Kučery, před ním stojí Fr. Dryšl, vedle něj stojí nejstarší účastník turnaje Rudolf Kuřil. V popředí (zleva do prava) Standa Jurák, vedle něj trio mládežníků: Martin Vaculík, Matyáš Hrádek a Filip Růžička. Vedle něj stojí Radek Dryšl, za Radkem je v bílé košili Jan Vojta, před ním sedí Petr Trávníček a v ležící poloze jistě poznáme Ivana Markoviče.


Jako turnajovou ukázku jsem vybral svojí partii s Petrem Trávníčkem. A to především z toho důvodu, že si ji jakžtak pamatuji:


Co říci závěrem ? Skončil zase jeden příjemný, malý, takový domácký, šachový turnaj. Turnaj mezi jehož největší unikum nepochybně patří to, že se hrál na Hodonínsku ! Byl dalším ze série turnajů, který vznikly díky úsilí a snaze ze strany pánů Dryšlů a rozhodčího i ředitele turnaje v jedné osobě Míry Slavíka. Jejich snaha o probuzení z letargie a aktivizování šachistů Břeclavska a Hodonínska se opět minula účinkem. Ano, byl to další pěkný turnaj na Podluží, ale bohužel i tradičně zdejší šachovou veřejností ignorovaný a evidentně prodělečný pro jeho organizátory. Škoda.
Jen díky několika šachovým přátelům z Poštorné a z Hustopečí jsem opět mohl zažít báječnou šachovou atmosféru v domácím prostředí. Na druhou stranu je až z podivem, že se na Hodonínsku hrají dvě okresní šachové soutěže, když téměř žádný šachista z Hodonínska nepodpoří svojí účastí tuto šachovou akci.
Aby byla moje kritika nejen ostrá, ale i úplná musím podotknout, že je z mého pohledu též hanbou, že šachový klub který má hráče pro 2. ligu, soutěž KP1 a dvě okresní soutěže, tak tento z mého pohledu šachový velkoklub má pro turnaj hraný doma v Prušánkách k dispozici jen tři účastníky !! Ano, mluvím o šachovém oddílu v Prušánkách, který dokázal podpořit tento rapid v Prušánkách pouhými třemi účastníky (František Dryšl, Radek Dryšl a Petr Krolop) !!
Díky tedy Hodoňákům Petrovi Trávníčkovi, Ivanovi Kučerovi a Vladimírovi Misorinovi za to, že dokázali svoji účastí podpořit turnaj v Prušánkách a svým šachovým umem nemalou měrou přispět i k jeho kvalitě !


Kp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama