Mezi ismy.

1. srpna 2017 v 15:58 | Krolop Petr |  Šachy
Možná to všichni znáte, nic zlého netušíte a tak se rádi probudíte do nového "lepšího" dne. Jenže, bác ho, už je to tam ! V hlavě se vám vynoří a pak usadí nějaká vzpomínka, myšlenka, či třeba jen písnička, ale furt se to tam mele, až to člověka samotného téměř semele.
Jo, o tom lepším dni píši schválně, neboť na nějaké lepší zítřky může věřit snad jen úplný blázen.
...Uprostřed všech možných ismů, bez jakékoli náhody, zvedl se prapor leninismu a roste mezi národy... (Konstantin Biebl).
Hm, moc dobře to tenkrát myslel a vymyslel ten Konstantin Biebl ! Škoda jen, že všechno dopadlo úplně jinak a hlavně o dost ošklivěji ! Však i ten původně nadšený a potom psychicky nemocný Konstantin Biebl dopadl dost tvrdě a nepěkně. Nojo, ti básníci mají snad vosková křídla bájných Ikarů.
Bytí a žití uprostřed všech možných ismů je dozajista velice vyčerpávajícím, prekérním a nelehkým údělem pro každého člověka, tedy nejen pro básníka Konstantina Biebla.
Asi jsem z toho všeho pomýlený, či jinak zmatený, ale kde a jaká je pravda ? Když v mé hlavě neúprosně doznívá:
...Uprostřed všech možných ismů, zvedl se jenom jediný, nesporný vavřín leninismu, ten který vyhrál dějiny ... (Konstantin Biebl).
Těžko říci nakolik, či na jak dlouho, ten Bieblem opěvovaný "vavřín leninismu" vyhrál, anebo ještě někdy vyhraje dějiny. Jedno je však jisté, každý z nás by chtěl vyhrát nějaké ty dějiny, třeba jen malý kousek těch úžasných a velikých dějin. Ostatně, ono je příjemné vyhrát cokoliv, nejenom ty časem se měnící dějiny !
A tak, zatímco sportovní komentátoři jsouc čas od času zcela unešeni mistrovskými výkony "našich" sportovců a volají po přepisování dějin. Historici jdou na to úplně jinak. O přepisování dějin nic nevykřikují, nevolají a vlastně o nich vůbec nemluví. Ovšem, o to více, častěji a horlivěji je přepisují.
K čemu jsou dobré všechny ty hloupé a nesmyslné "ismy" ? Kdo je potřebuje a komu slouží ? Nevím, ale obyčejní lidé je zcela jistě nepotřebují, protože žádné "ismy" jim nikdy nic dobrého nepřinesly. Ba, právě naopak. Po likvidaci, alespoň zdánlivě rozumného a nadějného Marxismu-leninismu, přišli už jenom ty horší " ismy": Tvrdý a nekompromisní pravicový kapitalismus založený jen a především na levárnách, nejčastěji bývalých významných levicových soudruhů.
Ta má zmínka o rozumném a nadějném Marxismu-leninismu je především a samozřejmě, takovou mou typickou provokací. Na druhou stranu si fakt myslím, že to pan Marx s panem Leninem měli v hlavách moc dobře srovnané a nebyli to žádní blbci. Což se o současných politolozích (typu Pehe a spol.) říci nedá.
Můj táta, dej mu pánbůh věčnou slávu, měl na téma "ismus" svérázný a originální názor. Když jsme před mnoha lety v nějaké naší vzájemné a nevýznamné debatě dotkli otázky, zda je horší kapitalismus než socialismus a naopak, tak se otec nakrátko zamyslel a pak pravil: ,, Nejhorší je babismus !"
Ano, babismus je opravdu ze všech ismů tím nejhorším a zároveň ničím nezaměnitelným a nezměnitelným a tudíž neřešitelným ismem. Kapitalismus, socialismus a nakonec i ten bájný komunismus má své cykly, podléhá změnám, dochází k jeho vývoji, rozvoji a nakonec i zániku. Jen ten babismus je stále stejný, to znamená těžko snesitelný a bohužel nezměnitelný a neporazitelný, viz: Merkelová, Šabatová, Němcová apod. Ony, všechny ty baby, jakoby snad vždy dokázaly sehnat jim toliko potřebných 101 hlasů, které jim nakrásně stačí k udržení "svých pozic. Do babismu řadím i největší současné celebrity, které tvoří obrovský zástup různých missek a všemožných modelek. Jejichž inteligence je zpravidla minimálně stejně tak nepřehlédnutelná, veliká a umělá jako jejich prsa.
Proboha, už dost ! Zase jsem svým dalším špatným článkem všechno a všechny pourážel, přičemž to vůbec nebyl úmysl.
Já mám básníka Biebla docela rád. Tedy, respektive jeho tvorbu a dílo. Asi byl v nešťastnou dobu na nešťastném místě, inu uprostřed všech možných ismů !
Ale to jsme asi my všichni.

Kp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Doxanský Josef Doxanský | 3. srpna 2017 v 21:28 | Reagovat

Konstantin Biebl byl svým způsobem hodně různorodě talentovaný, ale tak trochu mu chyběla vytrvalost, silnější vůle.Jako vrstevník Jiřího Wolkera a také Vítězslava nezvala se jeho styl básnické tvorby prolínal s těmito dvěma poněkud více známými tvůrci.S Wolkerem měl "společnou" proletářskou poezii, s Nezvalem poetismus a surrealismus (nadrealismus).Ovšem Edisona, kterého napsal Nezval, nepřekonal. Edison je vrcholné surrealistické díle u nás.Žádný z této trojice se nedožil "stařeckého věku". Jak jistě každý ze školní čítanky ví, zemřel Jiří Wolker ve 24 letech (viz jeho Epitaf), Vítězslav Nezval (toho jsem nesmírně obdivoval) v 56 letech, kdy mu selhalo srdce, snad i v důsledku jeho bohémského stylu života.No a Konstantin Biebl podobně jako otec ( i když každý z jiných důvodů) spáchal sebevraždu v 53 roku svého života........

2 Petr Krolop Petr Krolop | 7. srpna 2017 v 20:33 | Reagovat

[1]: Zdravím pana Doxanského a děkuji za příspěvek. Příspěvky jsou téměř skutečou živou vodou každého blogu, každého blogéra. Já vím, sluší se též, aby bloger reagoval na příspěvky. Jenže, nejsem ani moc dobrým blogerem a vlastně ani příliš slušným člověkem. Chtěl jsem na váš příspěvek reagovat, ale fakt jsem vůbec nevěděl jak. Nic, naprosto nic mě nenapadlo. Tož tak.

3 Josef Doxanský Josef Doxanský | 8. srpna 2017 v 9:21 | Reagovat

Ale to přece vůbec nevadí.Víte, literatura byla mojí snad největší vášní do doby mé maturity.Můžete, ale nemusíte věřit, že jsem někdy přečetl až 5 knih za den a tak trochu fascinoval své spolužáky, když jsem po jedné minutě dívání se na stránku dokázal po obsahové stránce prakticky celý ,pravda vlastními slovy, reprodukovat.A když jsme se učili o nějakém básníku či spisovateli, tak jsem v okresní knihovně vyhledal všechny "jeho" knihy a pokud mě zaujaly, tak jsem si je přečetl.Únavu jsem nepociťoval. Jak prudce se ale situace změnila! Dnes, když začnu číst, po poměrně krátké době se mně nezadržitelně začínají zavírat oči, takže než přečtu knížku, uplyne obvykle několik dní , ale stejně si z ní pamatuji velmi málo.......
Ke vzteku je, když například si ráno nachystám krabičky s léky a neuplyne snad ani minuta a já si nepamatuji, jestli jsem si tu a nebo onu už vzal....Zkrátka tak jako jsou běžci, kteří získávali medaile na mistrovstvích světa a na sklonku života byli rádi, když ušli s holí pomalou chůzí necelých 100 metrů, tak můj z mládí vytrénovaný mozek dnes  je se svými schopnostmi už také na "mizině".Inu, dopřáno dožít se věku přes 80 let s duševní svěžestí nedokáže každý.A tak obdivuji například bývalého hokejistu Meixnera, který čas od času komentuje v brněnském rozhlasu sportovní události jak mu to pořád i ve vysokém věku"pálí" či třeba Jiřího Suchého, kterého jsem v mládí moc "nemusel", že i po osmdesátce jeho duševní schopnosti jsou téměř stejné jako před několika desetiletími.A Vy sám byste mohl jmenovat spoustu dalších jedinců, kteří se vysokého věku dožili v duševní a fyzické svěžesti......

4 Josef Doxanský Josef Doxanský | 16. srpna 2017 v 21:15 | Reagovat

Díval jsem se na rapid partii Kasparov-Navara a hodně mě překvapil její závěr.
Kasparov ji vzdal ve chvíli, kdy mu zbývalo poměrně hodně času (kolem jedné minuty)a pokud jsem dobře viděl, tak Navarovi jen 6 vteřin.Pozice byla ve chvíli vzdání sice prohraná, ale kdyby Kasparov pokračoval, musel by Navara prohrát na čas!To o něčem vypovídá........(Turnaj se hraje ještě několik dní, pokračuje bleskovkami -dvoukolově)

5 Josef Doxanský Josef Doxanský | 15. října 2017 v 15:37 | Reagovat

Zahájil KPIIC. Z Kyjova jsem odjížděl za stavu 1:0 pro Kyjov v utkání s Poštornou, ale moc nadějné  po dvanácté hodině to pro domácí nevypadalo.Jsem tedy zvědavý na to jak zápas nakonec dopadl.

6 Krolopp Krolopp | 15. října 2017 v 17:44 | Reagovat

[5]: Děkuji za informaci pane Doxanský. Myslím, že o jednoznačném vítězství Kyjova nemůže být pochyb.

7 Josef Doxanský Josef Doxanský | 15. října 2017 v 18:03 | Reagovat

Uvidíme......

8 Josef Doxanský Josef Doxanský | 15. října 2017 v 19:38 | Reagovat

Tak nakonec těsně Kyjov vyhrál (4,5:3,5)......Jiné výsledky nebyly zatím zveřejněny.

9 Josef Doxanský Josef Doxanský | 15. října 2017 v 21:12 | Reagovat

Vyhrálo i Veselí B a Strážnice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama