Jak to vidím já ! (2)

13. listopadu 2017 v 9:00 | Krolop Petr |  Šachy
Dívám se na včerejší výsledky šachových soutěží KP1 a OP1 a lehce přemítám, má-li smysl to vůbec nějak komentovat.Totiž pokud mám něco komentovat tak, jak to skutečně vidím a vnímám. Nikoliv tedy, jak se "sluší" a jak si představují vysoce "korektní šachoví zasloužilci." Je to jen zbytečné zadělávání na zášť a nepochopení.
V soutěži KP1 má Hodonínsko v tomto ročníku tři zástupce: Veselí nad Moravou, Prušánky a Hodonín. Šachově nejsympatičtěji na mě ve včerejším 2. kole soutěže KP1 působil tým Veselí n/M. Nejen svoji vysokou výhrou 6 : 2 v Brně nad domácím béčkem Lokálky. Kvalitní sestava a zodpovědný přístup týmu k zápasu přímo čiší už jen ze samotných dostupných údajů. I Nováček soutěže Hodonín se zatím činí, snaží i drží. Remíza 4 : 4, ve Znojmě není vůbec špatná. Ačkoliv tým TJ Znojmo nebyl v předchozím ročníku rozhodně žádnou štikou této soutěže. Jenže, každý ročník je trošku jiný a tak uvidíme. V jistém kontrastu s úspěšnými týmy Veselí a Hodonína vidím béčko Prušánek. Tento tým si v loňském ročníku vedl nad očekávání dobře a skončil na zaslouženém, skvělém druhém místě. Ale, kdeže jen ty loňké sněhy jsou. Béčko Prušánek je letos zatím jen hodně slabým odvarem loňského silného vývaru. Včerejší sestava pro 2. kolo, byla ještě o poznání slabší než ta pro 1. kolo. Skoro se mně do mysli vkrádá úvaha, že Prušánky záměrně páchají šachovou sebevraždu, protože soutěž KP1, přestala být pro tento oddíl zajímavá. Ale to samozřejmě jen můj pocit.
Jednu chvíli jsem měl pocit, že soutěž OP1 Hodonín, by mohla být letos zajímavější a na vyšším levelu. Kdepak, chyba lávky ! Po zhlédnutí sestav a výsledků z 2. kola jsem se jen utvrdil v názoru, že tato "soutěž" jen opět hraničí s lehkou úsměvností až trapností.
Podívejme se na výsledky hraných zápasů:
Strážnice B - Veselí C 1,5 : 5,5 = Zápas svým výsledkem trošku připomíná vraždění neviňátek. Veselané byli tentokráte příliš silní pro domácí tým, který by spíše mohl zdobit soutěž OP2. Ale to samozřejmě, není dost dobře možné s ohledm na provázanost soutěží KP2 a OP2.
Ratíškovice - Prušánky C 3 : 4 = Vítězství hostů z Prušánek se víceméně očekávalo. No, možná by mohlo být trošku přesvědčivější, ale to už je jen takový malý detail. Domácí tým Ratiškovice se jakoby snaží oprášit již zašlou historickou slávu někdejších ratiškovických šachistů. Jenže, současný ratiškovický tým je též vhodný maximálně do soutěže OP2 a tak z "oprašování" zašlé slávy a z vítězných tažení soutěží OP1, asi moc nebude.
Hodonín B - Ježov 4,5 : 2,5 = V souboji takových těch "starých a tradičních" týmů zvítězil domácí Hodonín. Však by také bylo velkou ostudou, aby se v okresním městě Hodonín nesehnalo 7 lidí - šachistů, kteří umějí o trošku lépe tahati šachovými figurkami než venkovští hoši z Ježova.
Kyjov B - Vacenovice = Na prvních třech kvalitně obsazených šachovnicích se remizovalo, či odremizovalo a tak se rozhodovalo tam dole, na těch o poznání slabších šachovnicích. Ale tam byli vacenovičtí borci o poznání zkušenější a silnější, tudíž výsledek 2 : 5, jen asi odpovídá dané situaci.

Kp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiří Myšulka Jiří Myšulka | 13. listopadu 2017 v 15:35 | Reagovat

Petře, Znojmo má v KPI dvě družstva: TJ Znojmo a ŠK GPOA Znojmo. Hodonín hrál s GPOA a nikoliv s TJ, jak zde uvádíš.
To je snad jediná konstruktivní výtka ke Tvému článku. Pokud bych měl komentovat zbytek bylo by to nepublikovatelné...
Buď se prober nebo to zabal jak jsi sliboval.

2 Bronik Ling Bronik Ling | 13. listopadu 2017 v 20:44 | Reagovat

Ahoj Petře.Já tak přísný jako Jirka nebudu,s tvým hodnocením KP1 celkem souhlasím.Jako kapitán A týmu Hodonína můžu zatím projevit radost nad našimi výsledky,jako nováček soutěže si větší cíle než se udržet neklademe.I tak víme,že to bude těžké,prostě musíme hrát zápas od zápasu.Co se týče Hodonína B,může být trošku problém,sehnat 7 lidí,když jich několik pověsilo šachy na hřebík.Škoda každého šachysty,který šachy nehraje.Měj se.

3 Petr Krolop Petr Krolop | 14. listopadu 2017 v 6:50 | Reagovat

[1]:
Jirko Myšulko, zjevně se rád do mě navážíš. Což není slušné ani s přihlédnutím k tvému vzdělání i k našemu dosti rozdílnému věku. Ale to asi není tak úplně podstatné. Každému co jeho jest (ovšem, jen do času)!  To jen podotýkám. Ano já jsem sliboval, že to zabalím a taky jistý ústup jsem již provedl. Ovšem, mám též dojem, že jsi nejednou tvrdil, že na můj blog už nepůjdeš. A skutek jaksi utekl. Ale pojďme už být tzv. konstuktivní:
Ano, chybička se u mě vloudila Hodonín hrál skutečně se ŠK GPOA Znojmo. Omlouvám se. Též bych však očekával, že budeš tak bystrý a aktivní a jako vedoucí soutěže KP2C odstraníš a nahradíš tu hebrejštinu, kterou převádíš v databázi ŠSČR. To je fakt počteníčko!
Zvláštní je že vedoucí soutěží KP2A a KP2B nemají s textem žádný problém.

4 Jiří Myšulka Jiří Myšulka | 14. listopadu 2017 v 8:31 | Reagovat

[3]: :
Petře, v navážení do Tebe žádnou oblibu opravdu nemám. Ale máš pravdu - sliboval jsem, že sem chodit nebudu a sem tam se mrknu. Snad z nostalgie, kdy jsem Tvoje články rád čítal - to ještě bez politických vsuvek a přezíravého hodnocení úrovně některých soutěží.
Co se týče webu db.chess.cz ten by již neměl být funkční (mě třeba už zobrazit opravdu nejde) a vše je vysvětleno v článku na webu ŠSČR http://www.chess.cz/spusteni-noveho-webu-sscr/ Ano - při úpravách verze mého Swissmanageru kvůli novému webu, se mi jaksi pokazil ten starý. Ostatní buď tento problém nemají, nebo duplicitně používají dvě verze SM, nebo to prostě umí lépe než já. Vzhledem k tomu, že web je oficiálně již nefunkční, nepovažoval jsem to za takový problém.
O zbytku tvé filipiky nebo o mých schopnostech nechť si udělá každý obrázek sám. Jistě si nelze nevšimnout, že já se vždy navážel do Tvých názorů, nikoli do Tebe. Zdá se mi, že u Tebe tomu tak není.

5 Josef Doxanský Josef Doxanský | 14. listopadu 2017 v 9:32 | Reagovat

Řekl bych, že se zase jedná o "žabomyší" válku, ale protože nevím co to vlastně přesně znamená a jak toto rčení vzniklo, řeknu to, že napětí mezi šachisty vznikalo i za mých mladých let.Jen bylo kultivovanější. Při jednom utkání Hodonína (už nevím kde) došlo k nějakému sporu, ale tehdy náš hráč (Květoslav Košulič) na "útok" jednoho z "protivníků" řekl k němu naprosto klidným tónem svůj názor a skončil větou:" Takže vaše tvrzení je nevěrohodné".A kupodivu (vzhledem k současnému způsobu vyjadřování vlastních názorů) byl pak už klid.......
Jinak existovala samozřejmě rivalita (například mezi Hodonínem a Veselím, kdy tato družstva proti sobě se snažila vždy postavit ve vzájemných utkáních ty nejlepší hráče, což "odnášelo" Veselí obvykle prohrou 7:3), která ale nikdy nepřekročila únosnou mez. Když jednou Hodonín ve své nejsilnější sestavě připravil Veselí o postup do KPI (Hodonín sám tehdy se potácel někde v dolní polovině tabulky) jediné co veselští pronesli bylo, že nad nejsilnější a ojedinělou sestavou Hodonína si posteskli......A žádné injektivy!

6 Jiří Myšulka Jiří Myšulka | 14. listopadu 2017 v 12:44 | Reagovat

Pane Doxanský - nastavil jste mi zrcadlo. Já, který si tak často posteskne nad absurdností a hrubostí dnešního světa, sám k této atmosféře vlastně přispívá... Máte pravdu, nechme toho. Chybí mi Váš nadhled a moudrost. Vzpomněl jste pana Košuliče - to byl člověk, jehož jsem si neskutečně vážil. Byl to silný šachista a skvělý člověk. Lidí takového formátu není dnes hodně.

7 Pavel Solařík Pavel Solařík | 16. listopadu 2017 v 11:22 | Reagovat

Ano, B-tým Jiskry v současné době bohužel nedosahuje ani té úrovně OP1, ať už máš, Petře, o úrovni této soutěže jakékoliv mínění. Ale béčko jsme chtěli udržet proto, aby si za šachovnici sedli všichni členové našeho oddílu, na které by v áčku nezbylo místo. Jenže výsledek je takový, že krom dvou písmenkových hráčů musí do každého zápasu nastoupit pět bez písmenka a tato povinnost de facto leží na bedrech šesti šachistů (Josef Šťastný hrát nebude a pan Vodica také pochybuju). Takže mám každý týden, kdy se OP 1 hraje, co dělat, abych poskládal vůbec 7 lidí. A věř mi, že by bylo pro mě jednodušší věnovat se jenom vedení áčka v KP II, kde je hráčů dost. Ale byl bych nerad, aby další hráči zbytečně odešli do šachového důchodu jenom proto, že nemají kde hrát. Cítil bych za to odpovědnost...
A k Prušánkám - musím se zastat Radka Dryšla. Protože jsme v úzkém kontaktu díky tomu, že máme z Prušánek dva hosty a sám Radek je velmi zklamaný z přístupu šachistů ze soupisky áčka ve 2. lize, kde je občas také rád za osm hráčů za šachovnicemi, a to mají na soupisce plný počet (tedy 20 hráčů)!! V minulém kole dokonce museli hrát poslední dva ze soupisky...
Já osobně nejsem zrovna rád za slabé výsledky našeho béčka v OP 1, ale bohužel máme úzkou členskou základnu. Ale v dalších kolech už snad nějaké body do tabulky získáme a snad budeme hrát "klidný střed".

8 Pavel Solařík Pavel Solařík | 19. listopadu 2017 v 7:40 | Reagovat

Pardon - v OP1 musí nastoupit čtyři hráči bez písmenka (ne pět), nedostal jsem se dřív k PC, abych to opravil..

9 Josef Doxanský Josef Doxanský | 26. listopadu 2017 v 14:05 | Reagovat

Tak takový výsledek jsem nečekal: Ježov-Kyjov B: 0,5:6,5 v OPI.tř.

10 Lubomír Lubomír | E-mail | 26. listopadu 2017 v 15:48 | Reagovat

Vacenovice - Strážnice B 5,5 - 1,5
Londin - Šuráň 1-0
Neduchal - Fanta 1/2-1/2
Šebesta - Jurásek 1-0
Lacina - Bína 1/2-1/2
Řičica - Bartošek Mir. 1/2-1/2
Nykl - Kořínek 1-0
Londin Lukáš - Vodica 1-0

11 Josef Doxanský Josef Doxanský | 26. listopadu 2017 v 18:40 | Reagovat

Potěšil mě Hodonín v KPI, protože remizoval 4:4 se silným soupeřem a i Veselí, které dokonce vyhrálo.Obě družstva se tedy v této soutěži drží zatím velmi statečně a moc bych jim přál, aby jim to vydrželo až do posledního kola!

12 Bronik Ling Bronik Ling | 26. listopadu 2017 v 18:51 | Reagovat

Děkuji panu Doxanskému,i já jsem rád za pěkné výsledky i za předváděnou hru.I dál budem naplno bojovat o co nejlepší výsledky.

13 Hráč z JmŠS Hráč z JmŠS | 30. listopadu 2017 v 9:24 | Reagovat

Stále čekám na nějaký váš článek ohledně proběhlé neděle (KP1 hlavně)... Máte příjemně (někdy i nepříjemně) provokativní myšlenky.. To se mi líbí :) Co říkáte na Prušánky B v KP1 a jejich nastoupení v pěti proti žoldákům z Lipovce?

14 Josef Doxanský Josef Doxanský | 3. prosince 2017 v 14:21 | Reagovat

Kyjov v KPII vyhrál v Jundrově, ale kolik nevím. Odjížděl jsem s Romanem Matulou za stavu 4,5:2,5.

15 Josef Doxanský Josef Doxanský | 3. prosince 2017 v 14:26 | Reagovat

Pardon, za stavu 4,5:1,5......Hrály se ještě dvě partie.

16 Josef Doxanský Josef Doxanský | 3. prosince 2017 v 14:57 | Reagovat

[15]:Ten stav 4,5:2,5 vznikl proto, protože na 6.šachovnici na 99,999% vyhraje domácí šachista.Na 5.šachovnice byla naděje na remízu.

17 Roman Matula Roman Matula | 3. prosince 2017 v 15:10 | Reagovat

Tak nakonec Kyjov vyhral 4.5-3.5

18 Josef Doxanský Josef Doxanský | 3. prosince 2017 v 15:13 | Reagovat

[17]: Škoda tedy té "fata morgany" , která , asi z únavy, přepadla Laďu Šmída. Celkový výsledek mohl být o něco lichotivější.

19 Josef Doxanský Josef Doxanský | 3. prosince 2017 v 15:34 | Reagovat

[18]: Ostatně věkový průměr kyjovských šachistů byl výrazně vyšší než věkový průměr soupeře a to dál ukazuje na nutnost, aby ti mladí, ještě žáci, hráli co nejvíc v OPI a OPII.Takže tvé úsilí o jejich zapojení do OPII bylo zcela správné.

20 Josef Doxanský Josef Doxanský | 3. prosince 2017 v 15:41 | Reagovat

[17]: Strážnice hrála se silným soupeřem 4:4, takže nezbývá nic jiného než jí pogratulovat! No a Veselí B také (jak jinak) vyhrálo a i nadále drží 1.místo.

21 Lubomír Lubomír | E-mail | 10. prosince 2017 v 14:45 | Reagovat

dnes:
Vacenovice - Ježov 4-3
Hodonín B - Veselí C 2-5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama