Šachová neděle (7.1.2018) v Prušánkách.

7. ledna 2018 v 17:35 | Krolop Petr |  Šachy
V Prušánkách se dnes odehrály dva šachové zápasy. Ten první začal již o deváté ranní a jednalo se o 5. kolo soutěže OP1. Domácí céčko Prušánek přivítalo vedoucí tým soutěže - šachisty z Vacenovic. Už jenom samotný fakt, že vacenovičtí šachisté si vedou v tomto ročníku nevídaně dobře, sliboval dopředu zajímavý zápas a podívanou vůbec. Za jistou zajímavost bych možná mohl označit svojí účast v tomto zápase a to po předchozí delší šachové odmlce.
Pojďme se však několika mými snímky podívat na tento dnešní poměrně vyrovnaný zápas se šťastnějším koncem pro hosty z Vacenovic.


Pohled na zápis krátce po poledni skončeného zápasu. C- tým Prušánek - Vacenovice 3 : 4.Pohled od šachovnice 1 - 4. Na té první šachovnici zasedl proti mně dlouholetý šachový přítel Jirka Neduchal. Bylo to pro mě příjemné překvapení, neboť když jsem se koncem týdne doslechl, že mám hrát v neděli na první šachovnici, tak jsem automaticky očekával partii s vacenovickou jedničkou Martinem Londinem. Na druhé šachovnici jistě poznáváte pana Josefa Šebestu (bílé) - letos zatím velmi produktivního hráče soutěže OP1. Dnes se pan Šebesta utkal s domácím Markem Budínem a po urputné a vyrovnané bitvě na šachovnici se oba nakonec spokojili s dělbou bodu. Partie skončila jako předposlední, tedy v době, kdy byl zápas již stejně rozhodnut.


Pohled na 5. šachovnici, která patřila duelu Fr. Schottl - J. Piťo (0,5 : 0,5).


Pohled na šachové mládí na šachovnicích 6 - 7.


Mladíci na 7. šachovnici sehráli dnes velmi ostrou a rychlou partii, která přinesla domácím Prušánkám vedení 1 :0. Bylo to ale bohužel na krátkou dobu první a poslední vedení domácího týmu. Jinak řeč je o partii domácího Michala Kosteleckého (bílé) a mladičkého Lukáše Londina (černé), který je velikou šachovou nadějí Vacenovic. Dnes se mu myslím partie nevydařila podle svých představ, ale i tak patří mezi velmi produktivní hráče Vacenovic.


V souboji "starších pánů" na 4. šachovnici, dnes triumfoval vacenovický Lubomír Řičica (bílé) v partii s domácím Fr. Dryšlem (černé). Ještě po několika úvodních tazích bych tipoval, že tito dva opatrnější, poziční hráči budou směřovat do remízových vod, ale ejhle !


Pohled na prušánecké mladíky. Na 7. šachovnici se skvěle blýskl Michal Kostelecký v partii s Lukášem Londinem. Oproti tomu na 6. šachovnici sehrál podivuhodnou partii s nešťastným koncem Štěpán Omelka (černé) s vacenovickým Jar. Chrbolkou. Štěpán byl nejprve dlouho prohraný, ale pak v závěru partie se zdálo, že má blíže k výhře a remízu jistou. Jenže, šalba a klam, to dobře znám.


Dnešní Jirkou oblíbený Caro - Kann překvapivě "sedl" mé mentalitě. Partie se mně kupodivu hrála velice lehce, snadno a rychle. Zatímco Jirka Neduchal dumal od prvních tahů dlouhé minuty, já jsem tah od tahu s uspokojením zjišťoval, že stojím dobře a lépe. Nicméně, i po této mé dnešní výhře naše vzájemná zápasová bilance vyznívá lépe pro Jirku Neduchala.


Na 4. šachovnici poněkud krkolomně rozehrál svou obranu Fr. Dryšl (černé) v partii s L. Řičicou (bílé) a ten dnes nezaváhal.


Pohled od šachovnice 4 - 1.


Na 3. šachovnici byl též k vidění zajímavý duel. Domácí Richard Březovský patří nepochybně do kategorie "razantních" hráčů. No, dnes tak nějak narazil na dobře hrajícího Josefa Lacinu. Ten se v oboustranně aktivně vedeném boji lépe zorientoval a krok po kroku kráčel za vítězstvím.


Pohled na M. Kosteleckého (bílé) na 7. šachovnici.


Ještě pohled na 4. šachovnici a na nepříjemně těžkou, defenzivní pozici Fr. Dryšla (černé).


Partie na 1. šachovnici skončila dnes jako poslední. Bohužel, ani poměrně pěkná a cenná výhra vůdce bíllých kamenů nemohla na prohře domácího C-týmu pranic změnit.


Zhruba o hodinu později byl odstartován druhý zápas dnešní šachové neděle v Prušánkach. A byl to zápas soutěže KP1 (též 5.kola) Prušánky B - MKS Vyškov 3,5 : 4,5.
Bohužel, ani pro tento zápas se nepodařilo kormidelníkovi prušáneckého šachu Radkovi Dryšlovi zajistit tu nejoptimálnější sestavu. Nicméně, účast Jana Mikeše a Oskara Hájka byla jistým příslibem, že domácí tým nebude týmem bezzubým a předčasně odepsaným. Těsná prohra Prušánek se sice nejeví nijak tragicky, ale spíše trošku zbytečně.


Pohled o šachovnice 4 - 1. Na 4. šachovnici se utkali Fr. Kejík (bílé) s domácím Janem Kocábem (černé). Partie skončila vítězstvím vůdce bílých kamenů z Vyškova.


Pohled od šachovnice 8 - 5. Zde byl na 8. šachovnici úspěšný domácí hráč Dalibor Mlénský (černý), ovšem jeho soupeř Radek Zabloudil (bílé) byl výrazně elově slabší.


Na závěr si dovolím předkložit dvě partie na téma stále hodně oblibené obrany - Caro-Kann. Pozoruhodné je, že obě zmíněné partie skončily výhrou bílých kamenů. Tato skutečnost sice nemá nijak zvlášť vypovídající hodnotu. Neboť se týká soutěže okresního formátu. Nicméně, první partie přinesla bodový zisk domácím Prušánkám a ta druhá partie byla více než dobrým základem pro celkové vítězství hostů z Vacenovic.Kp.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pavel Solařík Pavel Solařík | 8. ledna 2018 v 13:10 | Reagovat

Ahoj, Petře, gratuluji k úspěšnému návratu za šachovnici a chci se zeptat, jestli svoji partii vystavíš.

2 Petr Krolop Petr Krolop | 8. ledna 2018 v 16:01 | Reagovat

[1]: Dík, Pavle! Partii tam tedy dávám. A jenom na vysvětlenou: Můj poslední tah 33. Vb3 byl horší než původně připravovaný a plánovaný tah Da5. Jenže, Jirka měl na hodinách už necelou minutu času, zatímco já ještě dost přes hodinu. Proto se mně jevil tah Vb3 v tu chvíli, údernější, hrozivější po kterém by se měl soupeř na chvíli zamyslet.

3 Josef Doxanský Josef Doxanský | 14. ledna 2018 v 16:22 | Reagovat

Na webu šachového oddílu TJ Jiskra Strážnice jsem se dověděl, že Strážnice opět zvítězila. K dalšímu vítězství i k výbornému umístění po tomto kole jim tedy nezbývá nic jiného než pogratulovat!

4 Petr Krolop Petr Krolop | 14. ledna 2018 v 16:45 | Reagovat

[3]: Děkuji za informaci,pane Doxanský! Též jsem se díval na Pavlův web. Ano, je to pro Strážnici cenné vítězství. Soupeř byl sice na zadních šachovnicích elově slabší, ale samotné elo ještě nic nevyhrává.

5 Petr Krolop Petr Krolop | 14. ledna 2018 v 18:00 | Reagovat

Kyjov utrpěl výhru s Durasem Brno C, ale co je doma to se prý počitá. Jediné Veselí B předvědčivě vyhrálo se slabším Mikulovem.

6 Petr Krolop Petr Krolop | 14. ledna 2018 v 18:27 | Reagovat

[5]: Ono, taky postavit do KP2 tým z hráčů hráče s elem 1000, či 1300 je dost trapné. Takové zápasy by se snad ani neměly hrát.

7 Josef Doxanský Josef Doxanský | 14. ledna 2018 v 19:15 | Reagovat

Každé družstvo hraje s těmi hráči, které má k dispozici.A do KPII se probojovalo buď jako vítěz OPI nebo se v něm udrželo v minulé sezóně.Takže tam prostě patří.Co by se stalo, kdyby "směli" nastupovat jen hráči třeba s Elem nad 1900? Nedovedu si představit, zda by takový turnaj se vůbec mohl uskutečnit.A kdybychom byli důslední a  "dovolili" hrát ostatním jen třeba v okresních turnajích, v kolika skupinách by se v okrese hrálo? Navíc, když by vítěz stejně pro nedostatek hráčů s dost vysokým ELO nesměl postoupit?Šachy nejsou přece jen pro ty, kteří hrají jak mistři, ale i pro ty, kteří je hrají jen rádi a chtějí soutěžit.A KP II je, tuším, až pátá nejvyšší soutěž "odshora", takže spíše je podivné, když hráči, kteří hrají druhou ligu si příští neděli "odskočí" zahrát třeba na čtvrtou šachovnici v KPII........Ostatně i někteří hráči s Elem 1300-1500 jsou dobří šachisté, kteří svojí "kůži" neprodají lacino ani tomu, kdo má ELO o několik stovek vyšší.
Už kdysi jsem psal, že kdysi byl například zaveden systém bojů o titul mistra světa v šachu od pásmových turnajů přes mezipásmové, turnaj kandidátů a pak samotný zápas.V pásmových turnajích 95% účastníků si o zápasu o titul snad nemohla dát zdát, v mezipásmovém víc jak polovina si nemohla dát zdát ani o postupu do turnaje kandidátů atd. A přesto hrál uznávaný světový velmistr třeba s hráčem na úrovni našeho kandidáta mistra.Ten systém byl ale SPRAVEDLIVÝ!
A vedl k neustálému zvyšování úrovně šachu ve světě.

8 Josef Doxanský Josef Doxanský | 14. ledna 2018 v 19:24 | Reagovat

Jinak je radostné, že opět vyhrála všechna tři družstva z našeho okresu.
Kyjov sice měl "práci" usnadněnu tím, že soupeř nastoupil jen v sedmi, ale kdo ví jaký byl průběh partií Zubalíka či Matuly, kteří nečekaně prohráli a ovšem i těch ostatních. Možná měli celkově smůlu hosté, možná že domácí.Snad o tom, jak se utkání vyvíjelo, nám tady někdo podá podrobnější objektivní popis.

9 Josef Doxanský Josef Doxanský | 14. ledna 2018 v 19:35 | Reagovat

Ve II.lize remizovaly Prušánky se silným Vlčnovem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama