Inu, věci se dějí.

1. února 2018 v 18:12 | Krolop Petr |  Šachy
Že se věci dějí ? Na tomto zjištění není samozřejmě nic objevného a ani převratného. Nějaké věci se přece vždy děly, dějí a dít budou i nadále. Možná je však vhodné nad některým děním se trošku pozastavit.
Šachové soutěže jsou už dlouho v plném proudu a leckde by se dalo s nezadnedbatelně vysokým procentem úspěšnosti předpovídat a věštit osud nejednoho šachového týmu. No, možná i nejednoho šachového hráče. Ale, to se tak úplně, myslím nehodí !
Druhá liga je bezesporu velmi náročnou soutěží. Je náročná na kvalitu jednotlivých hráčů a týmů. Nelze též opomenout, že každá "sranda" (přesněji soutěž) něco stojí. A kterýpak ze zdejších pomalu umírajících klubů na to má ? Ze šachových klubů na Hodonínsku na to zatím mají Prušánky. Pravda, horší výsledky zatím převládají nad těmi lepšími a tak prozatimní 8. příčka v tabulce soutěže - 2. ligy skup. E, není nijak oslnivá. Nicméně, Prušánky se zatím drží nad pomyslnou propastí sestupového pásma.
V neděli 28.1.2018 se hrálo již 7. kolo této soutěže. Áčko Prušánek přivítalo doma ve svém svatostánku silný, ambiciózní tým - Moravskou Slavii Brno B. Co dodat ? Nebyl jsem tam, neviděl jsem tento zápas, leč samotný výsledek zápasu 1,5 : 6,5 je myslím dostatečně výmluvný. Prostě masakr.
Radek Dryšl mně následně poslal tuto zprávu:

Ahoj Peto,
viz priloha.

Zajimave je jen to, ze Honza Mikes prehral velmistra Tomase Polaka:-).

Zatim ahoj

Radek

Ano, Jan Mikeš je novou hvězdou A-týmu Prušánek. Hvězdou, která září velice slibným až oslnivým leskem ! Inu, velmistři neprohávají ve druhé lize zrovna příliš často. Pojďme se však na to podívat:


V soutěži KP1, je situace docela jiná ! Co platílo výše, neplatí už zde níže !
Ze všech nemnohých šachových klubů na Hodonínsku, učinkují v této soutěži dokonce hned tři šachové kluby: ŠK Veselí nad Moravou, ŠK Hodonín a B-tým Prušánek.
Co se týče Veselanů, tak ti jsou po šesti odehraných kolech na více než pěkném 2. místě v tabulce soutěže. Přístup hráčů a celého týmu k soutěži je příkladný a jsou skutečnou ozdobou soutěže KP1. Trochu překvapivě působí prozatimní umístění nováčka soutěže z Hodonína, kterému po šestém kole právem patří 3. příčka v tabulce ! O béčku Prušánek bych též velice rád zapěl nějakou tu ódu na radost. No, nejde to. Zde se více hodí napsat to novodobé, moderní - bez komentáře ! Každopádně bude příští neděli (4.2.2018) k vidění neobyčejně zajímavý duel: Prušánky B - Hodonín.

Soutěž KP2C mně letos hodně připomíná někdejší hodonínskou OP1, tedy co se kvality zúčastněných týmů a hráčů týče. Je to povětšinou, taková ta bída s nouzí. Přesněji: Na krajskou soutěž bída s nouzí. Ovšem, na okresní soutěž dost dobrá kvalita. Inu věci se nejen dějí, ale zároveň i časy se mění ! KP2C už zdaleka nemá někdejší lesk a hlavně šachovou úroveň.
V soutěži KP2C (po sedmi kolech) naprosto dominuje běčko Veselanů. Je to vlastně asi jediný tým, který má skutečnou úroveň a to nejen pro tuto dnes jen stěží dýchající soutěž.

V soutěži OP1 nevidím ani jeden jediný tým, který by představoval nějakou kvalitu. Ano, byla léta, byly ročníky ve kterých vítězové OP1 odmítali postupovat do soutěže KP2C, ačkoliv na to kvalitu měli. Dnes ? Předstírání a hraní si na jakési dvě okresní (výkonnostní) soutěže OP1 a OP2 je pro mě už dokonalou absurditou. Ona totiž, OP1 a OP2 již de facto jedno jest.

Kp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Doxanský Josef Doxanský | 4. února 2018 v 20:30 | Reagovat

No já nemohu souhlasit s tím, že například hráčsky je úroveň KPII nižší než dříve. Spíše opak je pravdou!Nerad věštím, ale kdybych musel z nějakého důvodu tipovat například výsledek momentálně posledního Mikulova v KPIIC a vítěze OPI Vacenovice (za současné hráčské situace ) předpokládám, že výsledek by byl jednoznačný.
Úroveň OPI je také na poměrně vysoké úrovni, ale je fakt, že při větším nastupování nejlepších hráčů by byla mnohem kvalitnější.Ale i tak - dříve by se počet hráčů I:VT (dnes ELO 1900)  v OPI dal zcela určitě spočítat na prstech jedné ruky.Dnes by nestačily ani dvě ruce.
O kvalitě OPII nemohu prakticky nic říct, snad jen to, že je úžasné, že v něm hraje 10 družstev, tzn., že zde zasedne při kole za šachovnice 50 hráčů, z nichž mnozí zde získávají sice první zkušenosti, ale jejich úroveň dost prudce roste.(Pozoruji to na žácích z Kyjova).
Pokud nebudou hrát děti za družstvo, brzy by s šachem skončily.Takže ty oddíly, které neváhají je postavit, dělají velmi záslužnou věc. Za všechno mluví Veselí n.Mor., kde "včerejší" žáci dnes prohánějí prvotřídní šachisty.
Pro své další zlepšování jsou dnes pro ně nesrovnatelně lepší možnosti.Například v době, kdy šachy "chytly" mě, bylo snad jen 5 či 6 vhodných učebnic, dnes jich jsou desítky, možná stovky a když k tomu přidáme "počítačové" možnosti jejich další růst má zelenou.
Takže, podle mě, skepse není na místě.Spíše jde o to, aby ti starší a zkušenější se snažili hrát podle svých možností i za cenu, že začnou s mládeží prohrávat, protože i v takovém případě jí  přispívají ke zdokonalování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama