Pel-mel.

18. února 2018 v 8:30 | Krolop Petr |  Šachy
Šachové soutěže a zimní období se již pozvolna kloní ke svému závěru. A to je možná ten správný čas i okamžik k mému pohledu na ně. Obojí mě nutká k malému zamyšlení, úvaze a samozřejmě i k jistému, osobitému komentáři. Pojďme tedy na to:
V nejnižší soutěži na Hodonínsku, jinak v soutěži OP2, se ani v tomto ročníku (2017-2018) nic převratného nestalo a nezměnilo. Tato rádoby startovací soutěž začínajích adeptů šachové hry je spíše jakýmsi bídným šachovým důchodem a šachovou definitivou.
Na druhou stranu, abych to s tou svojí typickou neobjektivní kritikou příliš nepřeháněl, musím dodat a ocenit skutečnost, že alespoň týmy: Vacenovice C, SK Záhorie, Kyjov C a Veselí D, naplňují hlavní myšlenku a význam soutěže OP2. Pravda, čtyři týmy z deseti zúčastněných týmů není zrovna mnoho. Ale jo, mohlo by být i hůře.
Soutěž OP1 se především díky vedoucímu soutěže Petrovi Trávníčkovi, vrátila k lepší mu modelu, k lepší variantě. Za účasti osmi týmů se po odehraných sedmi kolech soutěž dělí a následně první čtveřice týmů sehraje závěrečný tříkolový play-off. Zatímco, neúspěšná druhá čtveřice hraje o mnoho slabší tzv. play-out. Já osobně tomuto modelu soutěže OP1 fandím a věřím, že pokud toto nepřináší jisté, znatelné vylepšení soutěže OP1, tak rozhodně jí to nijak a v ničem neublíží.
Co dodat ? Jak známo po posledním 7. kole základní části soutěže vzniklo toto pořadí první ze čtveřice týmů: Vacenovice 16 bodů, Veselí C 15 b. Kyjov B 14 b. a Hodonín B se 13 body.
Právě dnes se odehrají tyto jistě zajímavé duely: Vacenovice - Kyjov B a Veselí C - Hodonín B.
Moje předpověď je velku jasná a jednoduchá zároveň. Vzhledem k tomu, že nejsilnější tým dokáže postavit Veselí C, je zřejmé kdo se stane vítězem finálové skupiny. Veselané v podstatě ani v té základní části soutěže neponechávali nic náhodě a stavěli sestavu o slušné síle. Snad jen tuším hned v 1. kole soutěže přijeli do Prušánek s naivní představou a slabším týmem. Což už v dalším dějství soutěže nezopakovali.
Soutěž KP2 C, z mého pohledu hodně a hodně zeslábla. Kde jsou ty časy týmů Sudoměřic a Velkých Pavlovic ? Tento ročník 2017-2018 je fakt jen hodně slabým odvarem. Nijak mě tedy nepřekvapuje a ani nefascinuje opticky skvělý výsledek (tedy, před závěrečným posledním 9. kolem) všech tří zástupců Hodonínska. První příčka patřící Veselí B, druhá příčka patřící Kyjovu a konečně pěkná dosavadní čtvrtá příčka obsazená nováčkem soutěže - Jiskrou Strážnici, to vše působí jako pravá nefalšovaná bomba ! Jo, bomba, která však nemá nijak valnou schopnost způsobit někde v jiné, kvalitnější soutěži nějaký významnější záchvěv, či otřes.
Suveréně vedoucí celek - tým Veselí B se v podstatě opírá o kvalitní hráče hrající již vyšší soutěž.
Druhému Kyjovu zase významně a výrazně pomohl hodonínský Petr Trávníček, což bylo umoženěno jen díky tomu, že Hodonín hraje v tomto ročníku soutěž KP1.
Jiskra Strážnice zase jen vytěžila ze skutečnosti, že počet šachistů s velmi slabou výkonností významně převyšuje počet těch silných hráčů, kteří ještě v soutěži KP2C hrají.
V soutěži KP1, stojí jistě za povšimnutí dobré výkony a skvělá motivace týmů jak prozatím druhého týmu v tabulce - Veselí nad Moravou, tak i nováčka soutěže - Hodonína, který si zatím po sedmi odehraných kolech drží pěknou 4. příčku. Třetím týmem z Hodonínska je béčko "letců", tedy rozuměj - Prušánky B. Ty jsou zatím na 8. příčce, ale i tak již v soutěži předvedli věci ojedinělé a naprosto nevídané.
Jaká bude dnešní šachová neděle ? To nevím, ale doufám, že lepší a pohodovější než je samotné počasí. Hlavně, ať není nikdo zmasakrován podobně jako Jágr u mantinelu ! Byť, v tomto případě se jednalo o jinou, ač nemnoho vyšší soutěž, ale o to s výraznějším výskytem různých, vysokých primitivů.
Přátelé, jaro a závěr soutěží se blíží ! Kurňa, teď přesně nevím zda se jedná o tu příslovečně jednu dobrou a jednu špatnou zprávu, anebo hned o dvě dobré zprávy ?
P.S.
Pan Řičica mně zaslal na ukázku z dnešního finalového zápasu soutěže OP1 - Vacenovice - Kyjov B, zajímavou partii Šmíd - Šebesta. Partie bohužel, není úplně celá. Nicméně, svěží výkon šachově nestárnoucího Josefa Šebesty jistě potěší každého šachistu.


V soutěži KP1 překvapivě porazil ŠK Hodonín lídra soutěže Orel Ořechov v poměru 4,5 . 3,5 !! Tak tomu se říká opravdová bomba ! To bych fakt netipnul, ani hodně zpitý. Inu, zázraky se občas dějí, všude a ve všem !
Kp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lubomír Řičica Lubomír Řičica | E-mail | 18. února 2018 v 15:05 | Reagovat

Dnešní náš zápas s Kyjovem B skončil nerozhodně 3,5 - 3,5.
Neduchal remizoval se Zubalíkem, Šebesta po obrovské bitvě porazil Šmída, Lacina bojoval srdnatě s Čechalem, ale nakonec prohrál, já jsem nedovolil svému elově silnějšímu soupeři Machalovi téměř nic a tak jsme remizovali, Piťo prohrál s Jakubem Strnadem, Lukáš Londin jen remizoval s Robinem Vaňkem a Náplava porazil Brídla Dominika.
Musím ale opětovně obdivovat výkon pana Šebesty, který v nesmírně komplikované pozici dokázal přehrát svého soupeře. Nic nebylo jeho soupeři platné, že snad stál na výhru...

2 Josef Doxanský Josef Doxanský | 18. února 2018 v 18:02 | Reagovat

Tak pokud je výsledek z Hodonína pravdivý, tak mně udělal velkou radost!

3 Petr Krolop Petr Krolop | 18. února 2018 v 18:25 | Reagovat

[2]: Pane Doxanský, já přece píšu vždycky jenom pravdu!

4 Josef Doxanský Josef Doxanský | 18. února 2018 v 18:32 | Reagovat

Už jsem to viděl i na Českém šachovém svazu. Hodonín hrál dokonce bez Provazníka a Pešák na 1. šachovnici uhrál "zázračný" výsledek.Ale udržet hezké 4.místo bude velmi obtížné, protože v posledních kolech ho čekají velmi silní soupeři......

5 Josef Doxanský Josef Doxanský | 18. února 2018 v 18:54 | Reagovat

No a v OPI sice ještě Vacenovicím nějaká naděje na 1.místo zůstává, ale veselské céčko má přece jen podstatně větší naději.

6 Josef Doxanský Josef Doxanský | 18. února 2018 v 22:06 | Reagovat

Pane Krolope, v době, kdy hrály Sudoměřice i Šardice v OPI a později v KPII, tak je Šardice porážely.....a to i v době, kdy za Sudoměřice hrály posily ze Slovenska, případně i prvotřídní šachisté ing.Provazník či Petr Toman.
No s Velkými Pavlovicemi jsme, tuším, hráli taky v kvalifikaci o postup do KPII a určitě jsme neprohráli.Velké Pavlovice sice skutečně před několika poměrně málo lety vyhrály KPII a to dost suverénně, ale z "domácích" šachistů za ně jen sem tam nastoupil jeden hráč.Ostatní hráli "za peníze"a když zdroj vyschl, zůstaly V.Pavlovice bez nich a skončily v okresním přeboru....Takoví hráči jsou sice možná ozdobou soutěže, ale nikoli pro ni prospěšnými.Mohou totiž u dvou či tří dalších dobrých družstev způsobit ztrátu motivace,protože na boj o 1.místo prostě svými "domácími" hráči nestačí.A tak smyslem takové soutěže je jen případná rivalita mezi nimi a boj o záchranu u ostatních.Překvapujících výsledků bylo za takové situace  poskrovnu....
Pohyboval jsem ( a sporadicky i letos ) v krajských i okresních soutěžích  družstev, hrál jsem i dvakrát krajský přebor jednotlivců a několik turnajů na přibližně stejné úrovni, takže za 57 let jsem jisté zkušenosti o úrovni šachu pro porovnání kdysi či dnes nasbíral.V současné době jsou na neoddiskutovatelně vyšší úrovni....(od nejvyšší třídy po nejnižší).Není to jev jen u nás, ale i prakticky ve všech ostatních zemích.
No vzal jsem to hodně do šířky (úsměv), ale snad to není na nepřekonatelnou závadu.

7 Vladimir Misorin Vladimir Misorin | 18. února 2018 v 22:16 | Reagovat

Dnešní výsledek byl poctivě vybojován a náležitě zapit na bowlingu při společných analýzách. Co se zázračného výsledku na první desce týče, tak partie skončila v 7. tahu, kdy Roman nabídl IM Burešovi remízu, který ji raději přijal, protože se měl dopustit krpy v zahájení! Ale nebylo to nic hrozného podle počítače, avšak mistrovi to přišlo zřejmě jinak podle jeho očividného rozčarování (avšak naprosto sportovního) po partii. Zřejmě zaměnil tahy v zahájení. Chtěl bych ještě zde vyzdvihnout pěknou hru Martina Klaďnáka, kdy jeho soupeř se přepočítal v koncovce. Co se mě osobně týče, tak naše partie byla nejdelší a rozhodovala o osudu hodonínské výhry. Dokázal jsem se vyhrabat z bláta otřesné dámské a dvojvěžové koncovky s pěšcem méně pro mě, a tak jsem zapůlil. Petr Trávníček poměrně přesvědčivě zavěsil těsně před mojím finišem klasickou profesorskou atechnickou hrou, kdy přesvědčivě realizoval svoji výhodu pěšce navíc. Také odvážná a agresivní hra Filipa Taptiče přinesla svoje ovoce v podobě plného bodu. Soupeř sice dokázal Filipův útok vykrýt a vyjít z toho na sucho, ale Filip měl stále dynamické možnosti a soupeř se k tomu všemu přehmátl. Tomáš Vlčko s naprostým přehledem zapůlil v jeho milované dámské koncovce. Suma sumárum...ukázali jsme velký potenciál a kdo ví, třeba časem atakujeme postup do 2. ligy. Tahu zdar!

8 Josef Doxanský Josef Doxanský | 25. února 2018 v 16:11 | Reagovat

Tak jen Strážnici se podařilo Veselí B porazit.......Ovšem sestava strážnických byla velmi silná.Ale gratulace je na místě pro obě družstva!

9 Petr Krolop Petr Krolop | 25. února 2018 v 17:36 | Reagovat

[8]: Ano, dobrá výhra a pěkné 4. místo = velmi vydařená sezóna pro Jiskru Strážnici, či spíše Pavla Solaříka.

10 Lubomír Řičica Lubomír Řičica | E-mail | 28. února 2018 v 14:45 | Reagovat

Zajímal by mě velmi názor vás, kteří na tyto stránky chodíte, na to, co nyní napíšu:
V jednom utkání KPII došlo k tomu, že hráči domácích, který hrál údajně svoji poslední partii a chce končit, a je to 70letý člověk, zazvonil v kapse mobil. Rozhodčí zápasu mu partii zkontumoval. Ano, dle pravidel má rozhodčí pravdu...o to se nepřu. Ale kdybych hrál já, tak bych rozhodně takovou výhru odmítl, protože bych se styděl dožadovat se výhry takovýmto způsobem, zejména u tak starého člověka, který určitě v mobilu svoji partii neanalyzoval. Mnoho let jsem pískal fotbal, kdybych měl fotbalová pravidla tak striktně dodržovat, mnoho utkání by se nedohrálo...nebylo by líp zapůsobit na Jm šachový svaz, aby podobné situace byly posuzovány s trochou nadhledu a v DUCHU!!! pravidel??? Co na to pan Doxanský, Krolop a další?

11 Josef Doxanský Josef Doxanský | 28. února 2018 v 17:04 | Reagovat

Zazvonění mobilu by nemělo rozhodovat o partii! Předpokládám, že ke zrušení kontumace v takovém případě jednou stejně dojde, až nebudou mít rozhodující moc lidé překypující arogancí a hloupostí. při šachové partii nejde o vážný lékařský zákrok, nejde o smuteční obřad , nejde o nic takového, aby dotyčný, komu se ozve mobil se prostě zvedl a odešel z místnosti bez dalších následků.Rušivých jevů a mnohem více rušivých než zazvonění mobilu bývává v  šachových zápasech až až bez "trestu".A někdy setsakreamentsky nepříjemných, například chroustání jablka, smažených brambůrků, srkání při pití a skřípání zuby a to zpravidla v té chvíli , kdy je člověk na tahu. Když uděláte tah, vše přestane a začne nanovo až jste zase na tahu......
Duch pravidel neexistuje, proto musí být pravidla jednoznačná, ale stanovena "v duchu potřeby, v duchu lidství, v duchu tolerance".
Jinak za poslední tři roky se vždy kyjovský kapitán zeptá družstva soupeřů, zda chtějí "hrát na mobily" nebo prostě, když někomu zazvoní, aby jen rychle odešel hovor provést do jiné místnosti.Snad jen jednou či dvakrát soupeř návrh odmítl a na mobily se tak "nehrálo".
V onom zápase (jednalo se o utkání Poštorné v posledním kole KPIIC) bych nechtěl bych v kůži rozhodčího, který musel rozhodnout podle hloupého pravidla, ani v kůži onoho hráče, který tímto způsobem "neúmyslně" prohrál a ani v kůži onoho hráče, který takto vyhrál, protože bych se musel trápit ze svého chování do konce života.......

12 Pavel Solařík Pavel Solařík | 1. března 2018 v 10:42 | Reagovat

[9]: Petře, Jiskra není žádný Pavel Solařík :) Za Jiskru hraje hodně kvalitních šachistů (což se tuto sezonu těžko dá tvrdit o mně) a je vlastně jedno, kdo kluky obvolá a usadí k šachovnicím. Velký kus práce například letos udělal Vojta Šafařík, který domluvil Jaru Vrtala (o čemž jsem vůbec nevěděl) a taky už pár let zpátky de facto Mariána Hrubšu. Takže velký úspěch pro JISKRU STRÁŽNICE...

13 Pavel Solařík Pavel Solařík | 1. března 2018 v 10:47 | Reagovat

[11]: David Ciprys sám píše, že soupeř na kontumaci partie netrval a že partii zkontumoval víceméně z toho důvodu, aby družstvo Tatranu díky případné výhře pana Trnky zápas tímto bodem nevyhrálo (nebo nezremizovalo - což bylo pravděpodobnější).. Každopádně nezáviděníhodná situace pro p. Cipryse. Na jednu stranu lidské hledisko, na druhou stranu kdo dělal zkoušky na rozhodčího, tak ví, že to žádná sranda není a že by z toho mohl mít rozhodčí (v tomto případě p. Ciprys) docela slušné problémy... Řešení je jednoduché - vypnout mobil a dát do bundy nebo do tašky na věšáku (jak je to vlastně i v pravidlech), pak se nestane, že se mobil při opření zapne. Ale souhlasím s tím, že ani já bych nechtěl takto vyhrát partii..

14 Petr Krolop Petr Krolop | 1. března 2018 v 16:38 | Reagovat

Pavle, myslím, že jsi v tomto případě nemístně skromný. Všichni, kteří se nejaký ten "pátek" pohybují v hodonínském šachu, moc dobře vědí, kde byla Jiskra Strážnice "včera" a kde je dnes. O úspěch tohoto týmu jsi se zasloužil nejvíce ty sám. O tom nemá cenu polemizovat.
Na výzvu pana Řičici jsem chtěl reagovat dalším článkem, ale bohužel, cítím se fyzicky i psychicky dost blbě, takže na nějaké psaní článku nemám absolutně ani tu nejmenší chuť.

15 Pavel Solařík Pavel Solařík | 1. března 2018 v 21:26 | Reagovat

[14]: Děkuju za pochvalu, Petře, i když.. Ale ne, teď žádné i když, prostě děkuju..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama