Memoriál Karla Bartoše 26.5.2018 - Dolní Němčí

27. května 2018 v 11:19 | Krolop Petr |  Šachy
Včera, tj. v sobotu 26.5.2018 se v Dolní Němčí Konal již 24 ročník Memoriálu Karla Bartoše v rapid šachu. No, přátelé, jako přímý účastník vám mohu sdělit, že to byl opět turnaj velice pěkný a vydařený ! Pravda, pokoření 100 účastníkové hranice, zůstalo jen zbožným přáním domácích pořadatelů. Nicméně, i tak se v celkovém počtu 55 účastníků dala najít téměř dvacítka velmi silných šachových matadorů !


Jen letmým pohledem na konečné pořadí se dokonale ujistíte o pravdivosti mých předchozích slov. Co se týče mého příšerného umístění, tak o tom snad něco málo později.Do Dolní Němčí jsem dorazil tradičně s poměrně výrazným časovým předstihem. Hrací sál ještě pochopitelně zel prázdnotou. Ale, po chvilce rozhlížení jsem narazil na Jožku Mayera.


K němuž, po jen další malé chvilce přibyl Radek Štos. Samozřejmě, velmi rád jsem oba "hned za tepla" zvěčnil. A věřte, že horko v sobotu 26.5. 2018, skutečně bylo.


Pohled po 8 hodině na ještě prázdný sál.


Zde se už ručička hodin výrazně blížila k 9 hodině ranní a zájemci o šachový turnaj se začali množit.


Ne, ještě se nehraje, ale pouze trénuje. Radek Štos (černé) v partii, či snad debatě s Antonínem Světinským.


Čas zahájení turnaje se neúprosně blíží a tak hrající rozhodčí turnaje František Vrána společně se Zdeňkou Vránovou, kontrolují a připravují šachové hodiny.


Toto je už pohled na samotné zahájení turnaje.


Předturnajový trénink s Radkem Štosem nepřinesl panu Světinskému kýžené ovoce. Jenže, v 1. kole "vyfasoval" pana Fr. Křížka a s ním se stále ještě těžko vyhrává.


Mým soupeřem v 1. kole byl pan Miloš Kocí z brněnské Lokomotivy. S panem Kocím jsem si dobře zahrál a posléze i popovídal. Ostatně, pan Kocí nebyl zdaleka jediným šachistou, který vážil cestu z Brna do Dolní Němčí.


Pohled na Janu Zpěvákovou (černé) v partii s Petrem Vaňharou (bílé).


Petr Kičmer (bílé) - Mir. Jandl (černé).


Boček Tomáš (bílé) - Macura Emil (černé).


Jistým překvapením v 1. kole byla prohra Josefa Knotka (bílé) v zeleném triku s elově výrazně slabším mladíkem Hanusem Suchánkem (černé).


Samozřejmě, nestor brněnského šachu František Vykydal (bílé) byl pro můj objektiv velice lákavým soustem. Na snímku právě poráží Fr. Seinera (černé).


Ještě jeden pohled na pana Fr. Vykydala. Panu Vykydalovi už "táhne" na devadesátku ! Je to zcela výjimečný a těžko uvěřitelný borec - šachista - člověk. Já šachu moc nerozumím, ale pro mě byl každopádně, tuto sobotu v Dolní Němčí, tím největším šachovým borcem a vítězem, právě pan Fr. Vykydal. Jsou záhady, jsou zázraky s kterými se holt nesetkávám příliš často. Ale přesto jsou a existují. A to je myslím dobře.


Jistým zázrakem je pro mě i pan Karel Glacner. Pravda, sice trochu jinak než je tomu u pana Vykydala. Ale, i tak je pan Glacner výjimečným glosátorem a barvitým popisovatelem šachového i lidského konání a dění. Prostě, pozoruhodný šachový člověk - šoumen.


Pohled na IM Pavla Zpěváka (černé) v partii s Fr. Stojanem (bílé).


Fr. Šaňák (černé) v partii s IM Neklanem Vyskočilem (bílé).


Ivanovi Kučerovi (z Hodonína) se tento rapid vůbec, ale vůbec nevydařil. Přesněji řečeno nevydařil se asi poměrně většímu počtu hráčů. Jenže, Ivan Kučera byl tím prvním a vlastně jediným účastníkem turnaje, který to raději včas "zabalil" a odjel se věnovat přerostlému trávníku v okolí jeho domu. Marně jsem mu to vymlouval a rozmlouval. Nakonec jsem se sám a na vlastní šachovou kůži přesvědčil o tom, že Ivan dobře udělal ! Snímek z 1. kola zachycuje Ivanu Kučeru (černé) v marném boji s Karlem Krédlem (bílé). Nicméně, tomuto silnému soupeři Ivan srdnatě a dlouho odolával. V dalším průběhu to však už bylo jen stále horší a horší...


S úsměvem jde všechno líp ! Tomáš Dvouletý (černé) toto rčení zjevně dobře zná. Partii s s pozdějším vítězem turnaje IM Vojtěchem Zwardoněm sice prohrál, ale alespoň se pěkně pousmál.


Jeden pohled z ptačí perspektivy.


Karel Krédl (bílé) - Ivan Kučera (černé).


O Ivanovi Kučerovi jsem se již zmínil a tak přidám ještě zmínku o jeho soupeři. Karel Krédl z Moravské Slávie Brno je velice kvalitní šachista. Počátkem května jsem jej viděl "válet" na rapidu v Ořechově a nyní stejně tak drtil své soupeře i v Doní Němčí.


Pohled na Jožku Mayera (černé) v partii s Petrem Kadlčkem (bílé). Jožka Mayer nedopadl v turnaji tak tragicky (či, snad komicky) jako autor těchto řádku, anebo např. Ivan Kučera. Nicměně, ke spokojenosti se svým konečným umístěním, měl jistě též dosti daleko.


Memoriál Karla Bartoše není pouze o 9-ti kolovém rapidu v šachu. Je to též o vzpomínce, koláčcích a slivovičce. Pohled na jakousi oázu šachového turnaje.


Moment ! Myslím, že přišel čas pro šachovou momentku ! Jó, šachy, to je přátelé ekšn hra !


Jak veliké rozpětí má hra plná napětí ?


Pohled na Petra Kičmera (černé) v partii s Ant. Mihalikem (bílé).


Jára Vrtal (černé) v souboji s FM Josefem Mudrákem (bílé). O Járovi Vrtalovi, přesněji o jeho umístění v turnaji, by se zhruba dalo říci to, co o Jožkovi Mayerovi. Však také se shodným ziskem 4,5 bodů obsadili 26. a 27. příčku.


Kp.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama