Na šachovém turnaji - PAVELKA ELEKTRO CUP - 2018 - v Ořechově, vítězí IM Neklan Vyskočil !

12. května 2018 v 21:03 | Krolop Petr |  Šachy
Šachisté z Ořechova slaví a mají co slavit. Zcela suverénní postup ze soutěže KP do druhé ligy není rozhodně běžnou záležitostí pro jakýkoliv tým, či šachový oddíl.
Když jsem se před časem na webu JmŠS dočetl o veselém zakončení sezóny v podobě 5. ročníku šachového turnaje PAVELKA ELEKTRO CUP v Ořechově, hned mně bylo jasné, že trocha toho nefalšovaného veselí by mohla být pro mě tou správnou vzpruhou, či snad dokonce pravou živou vodou při mém pozvolném šachovém umírání. A tak se stalo, že jsem se v sobotu 12.5.2018 časně ráno vydal na cestu z Hodonína do pro mě zcela neznámého Ořechova.
Proč časně ráno, když zahájení turnaje bylo stanoveno na 10 hodinu ranní ? No, né že bych snad měl dopředu nějakou těžkou noční můru z hospody u Fasurů. To zrovna ne, ale mám rád , pohodu, klídek a spoustu času na vše co se dá nějak vychutnat. Navíc jsem neobyčejný "moták", tedy popleta. Bloudím celý svůj život všude a ve všem. Samozřejmě, že jsem bloudil i při této cestě do Ořechova, ale to sem asi vůbec nepatří.
Taky mé rozhodování výrazně ovlivnil sugestivní citát z turnajových propozic: ...je to druhý nejlepší turnaj, který jsem v životě hrál, hned po bystrckém ...." René Přibyl, Bystrc Oilers

Asi nikoho moc nepřekvapilo a nepřekvapí, že IM Neklan Vyskočil (Duras Brno) dnes v Ořechově potvrdil své šachové kvality a zvítězil v 5. ročníku šachového turnaje Pavelka Elektro Cup.Pěkné symbolické předávání poháru pro vítěze ! Předchozí vítěz poháru Tomáš Lakatoš předává novopečenému vítězi IM Neklanovi Vyskočilovi cenný pohár.


Přátelé, nebylo snad ještě ani 8 hodin, když jsem bral za kliku dveří hostince u Fasurů. No, bylo zavřeno. Ale pak během následující asi půlhodinky se na lavičce před hostincem objevil Pavel Kubát. Čímž jsem dosáhl jistoty, že jsem tentokrát na tom správném místě.


Jak vidno na dalším snímku, tak postupem času počet lidí po šachu prahnoucích výrazně narůstal.


Pohled na takovou tu malou, předturnajovou rozcvičku.


Téměř všichni účastníci již sedí a netrpělivě očekávají na odstartování 1. kola. Jen domácí borci jsou na nohách a symbolickým přípitkem oslavují postup do druhé šachové ligy.


Jelikož je postup do 2. ligy významnou a radostnou událostí. Věnuji tomuto tématu i tyto následující 3 fotografie.


Toš, "Dobrodošli" ve druhé lize, Ořechove !
Malá, ale nutná poznámka autora článku: Přátelé, asi jako každý, kdo něco někdy psal se i já pokouším o jistou "originalitu", tedy spíše "svojitost". Protože znám lidi - hnidopichy, tak zavčasu upozorňuji své čtenáře, že jsem použil v oslovení jednotné číslo, tedy Ořechove ! Nepoužil jsem tedy v oslovení tvaru množného čísla a to Ořechové ! Prosím vás nepleťte to, ba ani mě !


Kurňa, na rozdíl ode mě, Ořechovští včera vydatně popíjeli a přesto hráli kvalitni šachy.


11-ti kolový turnaj se rozeběhl nezadržitelným a zběsilým tempem (hráno 2x10min). Jinak bych se rád zmínil o panu Jiřím Prokopovi z Moravské Slavie Brno ( v popředí snímku s černými kameny hraje partii s bílým L. Pehalem ze Střelic). Tedy, pan Prokop byl jedním z prvních příchozích, hned po svém příchodu zasedl pod jedním Slunečníkem na lavičku a pilně připravoval za domácí pořadatelé oblíbené jednohubky. Kdyby se dal počet jím vyrobených jednohubek přeměnit na vítězné body, měli bychom na Brněnsku naprosto nedostižitelného vítěze.


Ořechovský Messerschmidt Stanislav kontra Krejčí Petr (ŠK 64 Brno). jejich partie ve 4. kole skončila remízou.


Stále běží 4. kolo. Na 1. šachovnici (u okna) zvítězí Daniel Gajdoš nad Vítem Burešem a na. šachovnici porazí IM Neklan Vyskočil (není na snímku vidět) - St. Párala (v červeném tričku).


Pan Jiří Prokop měl na "pevno" vyhrazenou 20. šachovnici. Nemusel se tedy neustále stěhovat, dle jeho slov měl notně pošramocený kotník, neboť údajně v nestřeženém okamžiku šlápl při návštěvě jedné ze sportovních akcí, na kvalitní umělohmotný kelímek. Zda vydržel kvalitní kelímek mně není úplně známo, faktem však zůstává, že kotník pana Prokopa nevydržel a tak šachový turnaj absolvoval s pomocí berlí.


FM Ivan Markovič (ŠK Hustopeče) sedící zády s nápisem, který lze číst asi jako Ječmen 51, je nejen pro mě velikou, žijící šachovou legendou. Z mého pohledu je to člověk, který má skvělý šachový talent, který bohužel příliš utápí, byť se jedná o velice dobré a chutné pivo. I v tomto turnaji měl tradičně velmi dobrý start, ale bohužel katastrofální závěr, který ho katapultoval na konečnou 26 příčku. Tam ale opravdu nepatří. Snímek jinak zachycuje jeho partii s domácím Mojmírem Moulisem. Partie skončila remízou.


Pohled na 1. šachovnici: Gajdoš - Bureš. Co dodat ? Oba tito ambiciózní hráči mířili vysoko a dá se říci, že vysoko skončili. Vítovi Burešovi moc nechybělo, aby v turnaji vyhrál. Možná, že mu chyběl právě tento bod, který ztratil ve 4. kole s Danielem Gajdošem.


Pohled do hracího sálu, kde se právě schyluje k závěru 4. kola.


Partie Moulis - Markovič již sice skončila, ale přesto se řeší co kdyby, kdyby....


Dalšími třemi snímky jsem se pokusil zachytit vnitřní, či duševní boj člověka šachisty, který rozplétá jemné nuance a příšerné složitosti královské hry.


-


-


-


-


-


-


-


-


-

-


-


-


Pohled na domácího Pavla Kubáta.


Zde přebírá jednu z finančních cen.


-


-


-


-


Vít Bureš přebírá cenu za skvělé druhé místo. Na prvního IM Neklana Vyskočila měl pouhou půlbodovou ztrátu !


No, závěrečné snímky patří logicky vítězi turnaje a tím je IM Neklan Vyskočil !


34


-


-


-


Myslím, že to co jsem chtěl říci jsem už řekl. Tak snad už jen to: ,,Někdy, někde příště...!!

Snad bych jen v kostce se pozastavil nad svým, bohužel celkově mizerným výkonem.
Turnaj jsem nezačal vůbec špatně. Pravda, prohrál jsem v 1. kole na 1. šachovnici s Milanem Smištíkem, ale s tím jsem počítal. Partii byla sice nečekaně dobře rozehrána, ale s vědomím, že proti takovému kvalitnímu hráči nemám šanci, jsem zvolil příliš bláznivé pokračování. Dával jednoho pěšáka za druhým, až jsem partii musel vzdát.
S Janem Peškou jsem byl nejprve vyhraný, ale pak spíše prohraný, nicméně soupeři spadnul čas.
Michal Hammer s typicky hodně podhodnoceným elem, mně dával pěkně zabrat, jenže pak udělal hrubicu, přišel o materiál a partii vzdal.
Sympatický Tomáš Lakatoš neměl zrovna ten správný šachový den a já jsem vycítil skvělou šanci. Troufám si říci, že ve vyhrané koncovce, ale se špatným časem na hodinách jsem si dovolil nabídnout remízu, kterou Tomáš s úsměvem přijal. Myslím, že by mě na čas udělal, kdyby ovšem chtěl.
I s panem Petrem Krejčím jsem se dostal do velmi slibné pozice. Takticky jsem v lepší pozici nabídl remízu, bohužel nebyla přijatá a já to risknul, šel jsem předčasně po materiálním zisku a to se mně stalo osudným, neboť jsem si tím hodně oslabil pozici.
Partie s Pavlem Menčíkem se mně překvapivě vůbec nepovedla. Po ostrém zahájení a manévrování mě prostě přehrál. Je ovšem fakt, že jsem partii hnusně lámal s pocitem, že nemohu prohrát.
S Josefem Skalníkem to už byla moje šachová tragédie. Pan Skalník příšerným způsobem sehrál zahájení a záhy přišel o celou věž. Navíc rozbitým dámským křídlem. Partie se nedala prohrát. Prohrál jsem jí !
Tři nuly po posledních třech kolech mě samozřejmě dost rozhodily. V partii s Luďkem Pehalem jsem musel vyhrát, abych se dostal z jakési předsmrtné agónie. Povedlo se !
Sympatický Tomáš Kacálek měl smůlu, tlačil mě, vrhl se tělem i duší do ofenzívy. Jenže, nechal stát střelce a bylo záhy po partii.
S Pavlem Kubíčkem jsem si rád zahrál "mojí" oblíbenou variantu ve Francouzké hře. Pěkně jsem ho postupně rozložil a přehrál. Jenže, k čemu je totálně vyhraná pozice, když na hodinách blikají poslední vteřinky ? Byl jsem rád za remízu !
Zdálo se, že jsem z nejhoršího srabu venku, ale kdepak ! Partii se Stanislavem Messerschmidtem jsem rozehrál a sehrál katastrofálním způsobem. Jojo, to byl nářez !!
Říká se, že konec dobrý = všechno dobrý, tak nevím ! Ale turnaj to byl dobrý, bylo zde hodně velmi silných šachistů. K obědu byl zdarma řízek přes celý talíř ! Dokonce jsem vyhrál láhev pozdního sběru v tombole ! Všechno dokonale fungovalo, až na ten můj šachový výkon a výsledek. Jenže, znáte to, člověk nemůže mít úplně všechno !

Kp
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama