10. ročník Svatováclavského turnaje v Kyjově 2018.

28. září 2018 v 18:20 | Krolop Petr |  Šachy
V dnešním svátečním a navíc krásně prosluněném dni, proběhl v Kyjově již 10. ročník Svatováclavského turnaje v rapid šachu. Sál kyjovského Domu kultury byl však prozářen nejen slunečními paprsky, ale i šachovými výkony některých šachistů a šachistek.
Na startu dnešního rapidu se sešlo celkem 61 šachistů (včetně několika šachistek). Postupem času zcela ovládli šachový turnaj dva jmenovci a to Trávníčkové, kterým zdárně sekundoval jen FM František Vrána.
Zahájení turnaje, zleva do prava : Ředitel turnaje Ivan Pařízek, Evžen Klimek a Antonín Káčerek.
Jsou a existují šachové turnaje, které jsou doslova nabité cenami a bohužel, snad s tím spojenou nervozitou a vzájemnou hráčskou nevraživostí. Tento kyjovský rapid je skutečně takový ten domácí, "odlehčený", pohodový turnaj. Musel jsem se upřímně zasmát, když Evžen Klimek dokončil svůj úvodní, zahajovací projev a poté se obrátil na ředitele turnaje Ivana Pařízka s otázkou: Nechce-li něco dodat ? Na to, bez přemýšlení, okamžitě zareagoval ředitel turnaje Ivan Pařízek slovy: ,,Nechci nic dodat !" Inu,stručně, věcně, perfektně. Tak by to mělo být vždycky a všude. Příliš mnoho slov viditelně škodí i té šachové hře.


1. kolo už běží a můj pohled na mého mladého soupeře Štěpána Omelku, který je jinak mým týmovým spoluhráčem v soutěži OP1 za SK Podlužan Prušánky.


Jiří Neduchal (Kvasaco Vacenovice) právě táhne ! Nikoliv z turnaje, ale na šachovnici. Jeho mladším soupeřem byl Martin Kovář (Sokol Kyjov).


FM František Vrána (ŠK Staré Město) v partii 1. kola s Petrem Hubíkem (Sokol Pravčice).


Pohled na pěkný a prostorný sál Domu kultury v Kyjově.


Některé věci a události jsou zřejmé a snadno předvídatelné. Jednou z takovou snadnou předvídatelností byla prognoza, že se pozdějším vítězem turnaje stane FM Fero Vrána. Nakonec sice skončil "až druhý", ale chybička se snadnou vloudí a ostatně být tím v pořadí druhým vítězem turnaje, není také vůbec k zahození.


Pohled na souboj domácího Ant. Káčerka s vacenovickým Josefem Šebestou. Pana Šebestu mám již léta zaškatulkovaného jako vynalézavého hráče s ostrým kombinačním stylem hry. Nutno však podotknou, že navzdory svým 7 křížkům vypadá pan Šebesta velice dobře až téměř neměnně, přesto co se šachové hry týče, tam přecejenom těch remízových půleček na úkor vítězných jedniček viditelně přibývá. Inu, nejen ty časy se mění.


Šachový růst Vladimíra Misorina (bílé) je zatím průběžně stálý a viditelný. Ovšem, viditelný je též jeho váhový úbytek. Dost možná se Vladimír rozhodl podobat se nejenom šachovým uměním, ale i tělesnou konstitucí Toljovi Karpovovi v dobách jeho největší slávy.


Třebaže se Radek Dryšl (bílé - Podlužan Prušánky) ) pohybuje celoročně okolo šachového dění a především šachových hráčů samotných, tak na druhou stranu, on sám není za šachovnicí často k vidění. Ani nevím a nechápu proč.


Vladimír Šmíd (bílé - Sokol Kyjov), dle jeho různých hlášek se dá vytušit, že se smiřuje, leč jen velice nerad, s jakýmsi úbytkem své šachové výkonnosti. Nicméně, stále zůstává tím obávaným a především vyhlášeným šachovým bojovníkem. Navíc, nevšedně emocionálním a temperamentním.


Navenek veliký kliďas a v šachové hře hráč, který přesně ví, oč mu v partii běží a jak šachové figurky přeskupovat. Tak takový je Jan Kořínek (SK Ježov).


Návrat hodonínského Kamila Štěpanovského k šachovnici po jeho delší šachové absenci, je jistě chvalitebný, ač jeho dnešní turnajový výsledek není nijak velkolepý.


Evžen Klimek, zatím sice stále neregistrovaný kyjovský šachista, ale já jej už pěkných pár let registruji jako velice významného kyjovského šachistu a organizátora nekonečných sérií populárního Bud Chess Cupu - tedy šachovo - pivních turnajů.


František Dryšl, dlouholetý a významný činovník i hráč SK Podlužan Prušánky. František Dryšl je takovou tou typickou dobrou duší, a to nejen prušáneckého šachu.


Roman Matula, chtělo by se říci věčná opora a stálice kyjovského šachu. Jenže, ani Roman není zcela imunní na výkonnostní výkyvy, či občasné zkraty. Turnaj začal ve velmi dobrém stylu a tempu. Po pátém odehraném kole se zdálo, že míří hodně vysoko. Bohužel, fiasko v 6. kole s panem Křížkem se nepříjemně odrazilo na Romanově psychice a tak nakonec selhal i v tom posledním 7. kole v partii s Josefem Knotkem. Jojo, šachy sice mají logiku, ovšem samotné šachové dění, výsledky zápasů a turnajů, často jakousi logiku postrádají.


O Františkovi Dryšlovi jsem psal už výše. Na tomto turnaji dosáhl vcelku tradičně jen průměrného výsledku. Ale i to stačilo na to, aby mě na šachovnici zařízl, coby šachového pitomce a diletanta.


Vladimír Jurutka, každoročně odvede pro kyjovský šach kus tzv. neviditelné, ale toliko potřebné práce. Tento snímek se mně zrovna nepovedl, možná stejně tak jako moje odlišné názory od názorů pana Jurutky. Ale, to zase až tak moc o něčem zcela zásadním, myslím nevypovídá.


Pohled na stolek s věcnými cenami.


Pohled na souboj Vladiníra Kořínka ( bílé - SK Ježov) a hrajícího hlavního rozhodčího Petra Trávníčka (černé - ŠK Hodonín). Petr Trávníček překvapil ! Tedy, ne snad tím, že nakonec obsadil v turnaji pěkné 3. místo, ale tím, že v této partii 1. kola prohrál s Vladimírem Kořínkem. Byla to však nakonec jediná a poslední bodová ztráta Petra Trávníčka, byť pro jeho možný turnajový triumf dost fatální.


Ještě jeden pohled na partii, která se řadí k těm největším senzacím tohoto turnaje.


Na turnaji v Kyjově jsem po delší pauze opět spatřil mnoho "alte Bekannte", mnoho známých tváří, ale i takový ten šachový potěr.


Ivan Kučera (ŠK Hodonín), můj někdejší hodonínský spolubojovník, jakoby trochu ztrácel na hráčské síle. Alespoň, v tomto nepříjemném stádiu hráčské krize, či dokonce "přechodu", nejsem sám.


Kyjovský mladíček Robin Vaněk (černé) si vedl v turnaji velice zkušeně a dobře. Jeho ratingový výkon činil uctyhodných 1698 !


Ještě jeden pohled na partii Misorin (bílé) - Vaněk (černé) 1 : 0.


Ve druhém kole jsem ucítil sílu kuřimského "šachového potěru". Jedenáctiletý blonďáček Ondra Hronek hrál partii se mnou velice sebevědomě a vůbec se projevoval velice ambiciózně.
Ivan Kučera (ŠK Hodonín) a naše vzájemná partie ve 3. kole. Partii jsem sice vyhrál, ale i tak můj celkový výkon (1634) v turnaji byl hodně slabý.


Pěkný šachový výkon v turnaji předvedl neregistrovaný kyjovský šachista Evžen Klimek (černé - výkon 1858).


Pohled na Josefa Knotka (černé - ŠO Kunovice). Šachový oddíl Kunovice měl v tomto turnaji dvě velmi horká želízka. A to Kryštofa Mikuláše Trávníčka a Josefa Knotka. Zatímco je Josef Knotek ostřílený šachový borec, tak Kryštof Mikuláš Trávníček je obrovskou mladou nadějí nejen pro kunovický šach.


Mladičká Daniela Skalková (bílé - Veselí nad Moravou) v souboji s Fr. Dryšlem (černé - Prušánky).


Ze souboje domácích, kyjovských borců: Vl. Šmíd (bílé) - E. Klimek (černé) vyšel jako vítěz E. Klimek.


František Křížek (černé - Veselí nad Moravou) v souboji s kyjovským Jaroslavem Hejdou (bílé). Jaroslav Hejda sehrál tento turnaj ve velkém stylu a mimořádné formě, prohrál pouze s pozdějším vítězem turnaje Kryštofem Mikulášem Trávníčkem.


Mezi koly je čas na prohození nějakého toho slovíčka.


Souboj borců z Kunovic. Mladá šachová naděje a pozdější vítěz turnaje Mikuláš Kryštof Trávníček (bílé) - Josef Knotek (černé). Výsledkem partie byla remíza. Jinými slovy, jediná bodová, či půlbodová ztráta Mikuláše Kryštofa Trávníčka.Kp.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ivan Ivan | E-mail | 1. října 2018 v 10:49 | Reagovat

Okresní přebor lze najít na adrese http://chess-results.com/tnr381396.aspx?lan=5
První kolo 21.10.

2 Ivan Ivan | E-mail | 2. října 2018 v 14:37 | Reagovat

KPII-C je na http://chess-results.com/tnr378863.aspx?lan=5
KP-I je na http://chess-results.com/tnr378614.aspx?lan=5
Šachu zdar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama