KP2C Vacenovice - Lokomotiva Brno D 3,5 : 4,5

14. října 2018 v 14:16 | Krolop Petr |  Šachy
Škoda, přeškoda absence dvou domácích klíčových: hráčů Martina Kladňáka a Martina Londina. Ale i tak byla Lokomotiva Brno D, dobře hratelným soupeřem a nám k celkové dělbě bodů chyběl opravdu jen ten malý pomyslný krůček.

1. Skalka Michal - Marko Daniel 0,5 : 0,5
2. Neduchal Jiří - Martišek Karel 0 : 1
3. Krolop Petr - Tokabayev Alibek 0 : 1
4. Šebesta Josef - Vachek Jiří 1 : 0
5. Řičica Lubomír - Vavřínková Jitka 0 : 1
6. Horňák Ondřej - Perutka Tomáš 0 : 1
7. Londin Lukáš Vojtěch - Polák Zd. 1 : 0
8. Nykl Radomír - Pospíšil Tomáš 1 : 0

Ačkoliv si nemyslím, třeba na rozdíl od pana Václava Klause mladšího, že úplně Nejhorší na světě je prohrát šachovou partii.
Přesto mě každá prohra mé partie i celého týmu vůbec netěší a navíc se strašně blbě o tom píše.
Asi je třeba naučit se dívat na prohry trošku z jiného úhlu a především optimisticky. Podívejme se na Bučovice. Pravda, chyběl jim v sestavě ten jejich "bučovický zázrak" alias Martin Štrublík, ale stejně, "nářez v podobě 0 : 8 od brněnského Durasu C, tak ten musí každého normálního člověka - šachistu připravit o klidný spánek na několik dnů.
Naštěstí se nám, tedy rozuměj, vacenovickému týmu nic tak hrozného nestalo a tudíž nevloudil se do té složité lidské i hráčské psychiky pocit marnosti (zatím). Ale jinak je tohoto ztraceného premiérového zápasu škoda. Náš hráčský potenciál na úspěch jsme jen nevyužili.
Co se samotného zápau týče, tak jsem měl dost práce a starostí s partií na 3. šachovnici s nevidomým Tokabyevem. Samozřejmě, být nevidomým je bez diskuzí těžkým handicapem. Ale stejně si trvám na tom, že jistý handicap má i ten vidomý hráč při hře s nevidomým, už jenom proto, že je všecko trošku jinak.
Jak jsem tedy tento zápas vnímal ? Prvním překvapením byla změna hrací místnosti. Hrálo se vedle hospody v suterénu, kde bývala vinárna. Nemám rád chladné sklepy a suterény, ale jinak, co se týče světla a prostoru, tak to špatné nebylo.
Na 1. šachovnici, pro mě až nečekaně srdnatě a houževnatě čelil Michal Skalka Markovi Danielovi a jeho cenná remíza byla těžce zasloužená a tvrdě vybojovaná. Tady palec nahoru !
Na 2. šachovnici se jistě nechtěně ocitl Jirka Neduchal a černými kameny svedl, tentokrát marný boj se zkušeným hráčem Karlem Martiškem. Jirka se typicky trpělivě bránil, ale ačkoliv jeho partie trvala nejdéle nakonec partii neudržel.
Ani já jsem nijak v duchu nejásal, když jsem zjistil, že budu hrát na 3. šachovnici. Po příjezdu týmu Lokálky mě úplně dorazil fakt, že právě já budu hrát s Tokabyevem Alibekem. Inu, nejen příbuzné si nemužeš vybírat, to stejné platí i o soupeřích. Pokud si totiž dobře pamatuji, tak je Tokabyev mým v pořadí třetím nevidomým soupeřem se kterým jsem kdy hrál. O tom, že jsem vždycky prohrál je asi zbytečné psát.
Na 4. šachovnici porazil pan Josef Šebesta černými kameny pana Jiřího Vachka. Pan Jiří Vachek je nejen dlouholetým a výnamným členem brněnské Lokomotivy, ale stále i velice platným a úspěšným hráčem. Ostatně, dlouho se mně zdálo, že po zisku kvalitu zvítězí v této partii "starých pánů" právě pan Vachek. Navím, tedy kdy a jakým způsobem přišel v partii zvrat a pan Šebesta triumfoval.
Na 5. šachovnici bojoval s bílými kameny Lubomír Řičica s Jitkou Vavřínkovou. Zde jsem očekával remízu, ačkoliv aktivita paní Vavřínkové již v úvodu partie byla patrná. Jenže, pan Řičica je obranář, kterému vyhovuje aktivita soupeře a tak jsem byl výsledkem partie trochu překvapen.
Na 6. šachovnici se poměrně brzy dostal Ondřej Horňák do obtížné pozice v partii s Tomášem Perutkou a výsledek partie se dal tedy snadno předvídat.
Zato na 7. šachovnici se děly věci nevídané, za které by se snad ani kouzelník Copperfield nemusel stydět. Několikrát jsem na partii Lukáše Vojtěcha Londina se Zd. Polákem nahlédnul, pokaždé jsem šance na úspěch, či neúspěch mladého Londina viděl a vnímal jinak, ale přitom neuvěřitelně odlišně. Viděl jsem, ale moc nechápal. Každopádně Lukáš Vojtěch Londin jako první zakončil svou partii cenným vítězstvím a poslal domácí Vacenovice do vedení 1 : 0.
V partii na 8. šachovnici jsem viděl, že Radomír Nykl s černými kameny v boji s Tomášem Pospíšilem, celkem jistě kráčí za bodovým ziskem pro domácí Vacenovice. Radomír Nykl později tedy zvýšil vedení domácích Vacenovic na slibné 2 : 0 !Můj soupeř na 3. šachovnici Tokabayev Alibek.


Pohled na kapitána týmu Jirku Neduchala (černé) v partii s Karlem Martiškem (bílé) na 2. šachovnici.


Nejlepší šachová partie se odehrála na 1. šachovnici: Michal Skalka - Marko Daniel. Ostatně, tak by to mělo býti vždycky.Pohled na partii: Lukáš Vojtěch Londin (bílé) - Zd. Polák (černé) na 7. šachovnici. Lukáš Londin hodně povyrostl od doby, kdy jsem jej viděl naposledy. V této partii se docela slušně "odvázal".


Josef Šebesta (černé) v boji proti Jiřímu Vachkovi (bílé) na 4. šachovnici.


A ještě jeden záběr na 4. šachovnici.


Slova klasika: ,, Za vším hledej ženu !" A tak mě napadá, kdoví, proč jsme prohráli ? Samozřejmě, za tím bude ženská ! Ovšem, jak jinak ?
No, jinak pohled na partii na 5. šachovnici: Lubomír Řičica - Jitka Vavřínková.


Pohled na Ondru Horňáka (černé) v partii s Tomášem Perutkou (bílé).


Radomír Nykl podal s černými kameny spolehlivý výkon a zvítězil na 8. šachovnici nad Tomášem Pospíšilem.


Brněnský Karel Martišek (bílé) na 2. šachovnici.


Prohra mě moc mrzí, byť jsem měl poměrně kvalitního soupeře. Vzávěru jsem však nedokázal dobře spočítat vybrat si správnou cestu k věčnému šachu, byť jsem ji kupodivu dlouho zvažoval. Nakonec jsem se tradičně rozhodl špatně. Cesta k remíze věčným šachem byla po soupeřově 37. tahu ...Kg7 ? Zde mělo přijít 38. Sxh6 + !! Což by partii opravdu zachránilo. Bohužel...

P.S.

Kyjov - Strážnice 4,5 : 3,5

Kp.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama